nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Gabriela Szulik

dodane 13.03.2017 18:25

Dzień słonia

Zamiast tortu, tony owoców: arbuzy, pędy manioku i bambusa. Tak swój dzień, 13 marca, świętują słonie w Tajlandii.

W Tajlandii słonie traktuje się naprawdę po królewsku. Dzień Słonia ma dodatkowo przypominać, że trzeba te zwierzęta traktować z troską i szacunkiem. Słonie często występują tu w mitach i legendach. A biały słoń uważany jest za zwierzę, które przynosi szczęście.

Słonie widoczne są w tym kraju na malowidłach czy płaskorzeźbach.

Kiedyś słonie pomagały przy wycinaniu i transporcie drzew. Obecnie w Tajlandii żyje ok. 3 tysiące słoni i prawie wszystkie są udomowione i wykorzystywane jako atrakcja turystyczna.

Wakacje w Tajlandii często reklamowane są zdjęciami turystów na grzbietach słoni. To jednak nie jest normalne. Żeby turyści mogli odbyć przejażdżkę na słoniu, zwierzę musi być tresowane właściwie od razu po urodzeniu. Między trzecim a szóstym rokiem życia słoniątka są zabierane od swoich mam i brutalnymi metodami zmuszane do posłuszeństwa.

A wszystko po to by potem pokazywać słonie tańczące, malujące, grających na instrumentach, w piłkę nożną czy koszykówkę. Co oczywiście nie jest naturalne tylko wymuszone i wyuczone latami okrutnej tresury.

Na szczęście na północy Tajlandii w Chiang Mai powstało miejsce o nazwie Elephant Nature Park, gdzie ratuje się i pomaga słoniom, ale też tworzy programy informacyjne dla miejscowej ludności, co jest najtrudniejszym zadaniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione