nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020
dodane 29.10.2016 16:00

Męczący lęk

Stwierdziłam, że boję się ludzi. Bo jak inaczej nazwać to, że przechodząc obok dzieci czy starszych nastolatków, spuszczam głowę, bo boję się, że mnie zaczepią? Że gdy ktoś obok mnie się śmieje, a ja mam wrażenie, że ze mnie? Że mam wrażenie, że każdy otaksowuje mnie i to, co mówię, a najmniejsze potknięcie spisuje mnie na straty? Boję się podchodzić do grupek dziewczyn. Niby mam koleżanki, ale to ja się odsuwam od nich, bo boję się odrzucenia. Lękliwa

Kilka razy dziennie słuchaj i nuć piosenkę Artki Noego "taka, jaka jestem, jestem fajna, nie muszę być idealna." Naprawdę nie musisz.Część lęków bierze się z ambicji, zupełnie niepotrzebnej. Nie bój się być sobą. Nie musisz mówić tylko mądrze, człowiek czasami plecie coś trzy po trzy.  Ponieważ w szkole masz już opinię poważnej, samotnej i sama nie wiem, jaką tam jeszcze, to najlepiej by było, gdybyś teraz mogła wejść w nowe środowisko, gdzie nikt Cię nie zna. Pomyśl. To mogą być jakieś zajęcia dodatkowe, może grupa w parafii, może język, tańce, sport, języki, cokolwiek, byle nowa grupa, gdzie zaczynasz od zera i nie udajesz kogoś innego. Jeśli nie umiesz jeszcze w szkole być sobą, to obiecaj sobie chociaż, że przestaniesz tam grać, udawać, nakładać maskę. Zrób jutro eksperyment i przez jeden dzień nie udawaj niczego. Rób w szkole to, co chcesz. Masz ochotę, to podchodź, słuchaj, mów coś lub milcz. Nic na siłę. Lęk, strach to w sumie bardzo poniżające uczucie. Powtarzaj sobie w kółko słowa św. Pawła "Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?!"- przemyśl je, uwierz w nie. A potem zdanie Jezusa "nie lękajcie się". W przyszłym tygodniu spróbuj te nakazy wprowadzić w życie. W Biblii padają słowa, że Bóg jest naszą Tarczą i Mocą. To są fakty, więc naprawdę nie musimy się bać. Atakuj swoje lęki śmiechem i humorem. To pomaga. Ciągle wyobrażaj sobie śmieszne sytuacje. Humor i śmiech wywala wszelki lęk. Eksperymentuj z tym. Największą siłę daję śmiech z samej siebie.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.pl

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione