nasze media Mały Gość 04/2024

Gabriela Szulik/PAP

dodane 20.04.2016 09:30

O sto lat starsza

Drewniana figura, której powstanie określano początkowo na XII lub XIII wiek, jest o sto lat starsza i może być najbardziej wiekowym zabytkiem przedstawiającym Maryję w Polsce. Wykazały to badania metodą węgla radioaktywnego.

W jednym z najstarszych w Polsce sanktuariów maryjnych czczona jest Strażniczka Wiary. Do Barda Śląskiego pielgrzymowano już w XIII wieku - tak napisaliśmy w materiałach na tegoroczne nabożeństwa majowe. Tymczasem najnowsze badania specjalistów pokazały, że rzeźba Matki Bożej Bardzkiej w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie na Dolnym Śląsku powstała około 1060 roku.

Figura wykonana jest z drewna lipowego. Ma ponad 40 cm wysokości. Wnętrze figury jest wydłutowane, a w jego górnej części widać siedem rzędów liter, których znaczenia dotąd nie odszyfrowano. Siedząca na tronie Matka Boża z Dzieciątkiem trzyma w prawej ręce królewskie jabłko. Dzieciątko natomiast lewą rączką podtrzymuje opartą na kolanach Księgę, a prawą podnosi w geście błogosławieństwa. 

Ważnym wydarzeniem w dziejach Sanktuarium była uroczysta koronacja Figury 3 lipca 1966 roku, czyli w roku, kiedy obchodzono 1000 lecie chrztu Polski. Była to pierwsza koronacja na Ziemiach Zachodnich.

Każdego roku od wieków pielgrzymują do Barda tysiące pielgrzymów. Dzisiejszy kościół mieści około 5 tys. ludzi. W Bardzie zachował się zwyczaj całowania figurki. Po każdej niedzielnej Mszy figurę Matki Bożej zdejmuje się z ołtarza i podaje pielgrzymom do ucałowania.

Najwięcej pielgrzymek przychodziło do Barda pod koniec XVII i na początku XVIII w. Rocznie przybywało nawet 150 tys. ludzi. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..