nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

Gabriela Szulik

dodane 22.05.2015 17:06

Pippi ma już 70 lat!

Marchewkowe włosy, dwa odstające warkoczyki, piegowaty nos i śmiejące się wciąż oczy. Znacie ją? Oczywiście! To Pippi Pończoszanka.

Bohaterka znana na całym świecie a stworzona przez Astrid Lindgren. Po raz pierwszy usłyszano a właściwie przeczytano o niej 70 lat temu, czyli w 1945 roku. Astrid wymyśliła tę postać kiedy jej córka 7-letnia Karin zachorowała na zapalenie płuc.

Karin, córka Astrid Lindgren, leżała chora i bardzo się nudziła. – Opowiedz mi o Pippi Långstrump – dosłownie poprosiła mamę. Astrid zdziwiła się tak precyzyjną prośbą i zaczęła opowieść o niezwykłej, rudowłosej 9-letniej dziewczynce w krótkiej, połatanej sukienkę, opadających pończochach i ogromnych czarnych butach.

Do tego dziewczynka mieszkała w dużym domu zupełnie sama, bo tata zaginął na morzu a mam już od dawna nie żyła. Pippi miała tylko małpkę Pana Nilsona i konia.

Astrid spisała opowiadane córce historyjki o Pippi a rękopis powędrował do wydawcy, który... przestraszył się. „Cukier na podłodze i bałagan w dziecięcym pokoju. Nie miałem odwagi wziąć za to odpowiedzialności” – przyznał. Na szczęście książkę wydał kto inny.

Przygody Pippi stały się bestsellerem wszech czasów. Przetłumaczono ją na 73 języki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione