nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

Adam Śliwa

dodane 06.05.2015 12:09

Wymiana żarówek

W Paryżu alpiniści wymieniają żarówki na wieży Eiffla.

Co 4 lata na wieży trwa akcja wymiany 425 sodowych żarówek. Cała operacja trwa 10 dni, aby turyści mogli podziwiać pięknie rozświetlony monument.

Wieża Eiffla to symbol nie tylko Paryża, ale i całej Francji. Zbudowano ją specjalnie na Wystawę Światową w 1889 roku. W czasach gdy nie było internetu, a świat nie był globalną wioską, takie wystawy pozwalały różnym krajom pochwalić się swoimi osiągnięciami. Wieża była właśnie takim szpanerstwem Francji, a po 10 latach miano ją rozmontować. Nie dopuścił do tego jej twórca Gustave Eiffel, choć udało mu się ją ocalić na pewno, dopiero po zainstalowaniu na szczycie telegrafu bez drutu. Wieża stała się więc anteną.

Pan Gustave doświadczenie w takich konstrukcjach zyskał tworząc żelazne mosty kratownicowe. Powstała w całości z żelaza łączonego nitami. Wspiera się na czterech nogach. Razem z betonowymi fundamentami cała konstrukcja waży 10 000 ton. Razem z anteną wieża Eiffla ma 324 metry, ale jej rozmiar waha się nawet o 18 cm, zależnie od temperatury. Kratownicowa konstrukcja to ponad 18 000 części. Co 10 lat cała wieża jest malowana. Na dwa poziomy widokowe można dostać się schodami i windami, a na trzeci, najwyższy tylko windą. Twórca wieży wsławił się także budową symbolu drugiego miasta, Nowego Jorku. Statua Wolności była prezentem od Francuzów dla Amerykanów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione