nasze media Najnowszy numer MGN 05/2020

Adam Śliwa

dodane 03.06.2014 09:51

Wielki pływak

Słonie mimo wielkich rozmiarów świetnie pływają. Sześciomiesięczny Man Jai pływa po raz pierwszy ze swoją siostrą Mali.

Dwójka słoników należy do gatunku słoni indyjskich. Na wolności zamieszkują tereny Azji południowej i południowo-wschodniej. Dorosły słoń może ważyć ok. 5 ton, a i tak jest mniejszy od słonia afrykańskiego. Mimo wielkiej masy, dzięki szerokim stopom słoń naciska ziemię z mocą tylko 600 gram pod każda nogą. Słonie komunikują się ze sobą za pomocą bardzo niskich dźwięków, które są niesłyszalne dla człowieka. Słonie za to słyszą je nawet na 2 km. Gdy dzieje się coś złego nagle milkną lub trąbią trąbą.

Sama trąba, najbardziej charakterystyczna część słonia ma znacznie więcej funkcji. Służy oczywiście do wąchania, jako prysznic w czasie kąpieli, jako ręka do zbierania pożywienia z drzew i ziemi. Po włożenie pokarmu roślinnego do paszczy słoń gryzie je zębami. Gdy zęby się zetrą, zastępują je nowe. Taka zmianę uzębienia słonie mogą mieć nawet 6 razy.  Stopy słonia amortyzowane są z miękką chrząstką i warstwą tłuszczu. Dzięki temu słonie potrafią poruszać się bezszelestnie. Skóra jest gruba i pomarszczona i ma bardzo mało włosów. Duże uszy służą do termoregulacji całego ciała. W ogrodach zoologicznych słonie indyjskie żyją nawet 60 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione