nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023
dodane 03.05.2014 21:15

Kłopoty prymuski

Nie mam pojęcia, jaki profil wybrać w liceum. Uczę się bardzo dobrze, ale z wszystkich przedmiotów. Nie mam żadnej pasji i nie mam pojęcia, co bym chciała w życiu robić. Już nawet byłam na testach, ale mi nie pomogły. Czas ucieka, trzeba podjąć decyzję o profilu w liceum. Ma Pani jakiś pomysł? Gimnazjalistka

Przygotuj sobie wielką planszę i rozpiskę np., profile jakie są w okolicznych liceach, zawody, które bierzesz pod uwagę, uczelnie i kierunki, jakie bierzesz pod uwagę i według tego szukaj. Czasami ktoś nawet o czymś marzy, a potem się okazuje, że tego akurat kierunku nie ma na uczelni, którą wybiera itd. Jedna z moich dawnych uczennic dostała się na prestiżowe uczelnie, a wybrała tę w pobliżu domu, bo wzięła pod uwagę możliwości finansowe rodziców. Dlatego robiąc tę planszę myśl o wszystkim.
A zacznij od eliminowania. Np. medycyna, prawo, politechnika, ekonomia, filologie. Pomyśl, w którym miejscu byś siebie nie widziała. a potem zacieśniaj możliwości, pilnując, by wszystkie kryteria były w tym uwzględnione. Liczy się wszystko- i możliwość znalezienia pracy, zarobki, miejsca praca w Twojej okolicy, Twoje predyspozycje. Np. delikatna i wrażliwa dziewczyna nie nadaje się na budownictwo, bo jak sobie poradzi na budowie? Drogą eliminacji, myśląc, czy wolisz spokojną pracę za biurkiem, czy raczej wśród ludzi wybieraj tak długo, aż coś znajdziesz. Jeśli nie, to polecam profil językowy jako najbardziej ogólny.

 

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..