nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023
dodane 10.05.2014 06:00

Matka Boża Opolska

10 maja, Opole

W bocznym ołtarzu katedry opolskiej znajduje się piękny obraz Matki Bożej

Historycy twierdzą, że namalowano go pod koniec XV w. W kronikach z XVIII wieku tak zapisano: „Zda się jakoby ta Matka przedziwna oczyma swymi na każdego patrzy, a choćby i tysiące było, każdy sądzi, że Matka Jezusa na niego samego Swym macierzyńskim okiem spogląda".

Cudowny obraz Matki Bożej Opolskiej pochodzi z Piekar Śląskich. Gdy w Pradze szalała zaraza, cesarz Leopold I sprowadził do miasta obraz Piekarskiej Pani, by mieszkańcy u Maryi mogli uprosić zdrowie. Po dwóch tygodniach wizerunek powrócił do Piekar. W 1683 przewieźli obraz do Opola, by oddalić zbliżający się najazd Turków. Po jakimś czasie obraz zwrócono, ale gdy zbliżał się „potop” szwedzki w 1702 r. znów obraz do Opola przewieziono. W Piekarach Śląskich pozostała kopia obrazu a wizerunek Matki Bożej Piekarskiej odtąd został już w Opolu.

Jan Paweł II podczas nieszporów na Górze św. Anny 21 czerwca 1983 roku ozdobił Matkę Bożą Opolską srebrno-złotą koroną. A na ręce biskupa Nossola przekazał złoty różaniec z paciorkami z naturalnych pereł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..