nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP

dodane 22.07.2013 13:20

Rekord z głową

680 osób wzięło udział w niedzielę na rynku w Sieradzu (Łódzkie) w biciu rekordu świata w liczbie osób jednocześnie poddawanych stylizacji fryzur. To kolejny rekord ustanowiony podczas sieradzkiego Open Hair Festivalu.

Próby bicia fryzjerskiego rekordu to jedna z najpopularniejszych atrakcji Sieradz Open Hair Festival. W tym roku na sieradzkim rynku pojawiły się setki mieszkańców miasta, którym pomagali profesjonalni styliści.

W biciu rekordu mógł wziąć udział każdy. Wszyscy chętni otrzymywali produkty do stylizacji włosów, niektórzy przynieśli je z domów. Stylizowali sobie fryzury w parach. Umiejętności w tym przypadku nie odgrywały roli, a najważniejsza była odwaga i wyobraźnia w tworzeniu fantazyjnych fryzur. Najciekawszą stylizacją okazał się zapleciony z włosów kosz z prawdziwymi owocami.

Ostatecznie w biciu rekordu wzięło udział 680 osób, czyli 340 par. Tym samym został pobity ubiegłoroczny wynik, kiedy to w zabawie wzięło udział 600 osób - poinformowała PAP Monika Dziuba z agencji "Go Culture".

Sieradzki Open Hair Festival to największe w Polsce święto fryzjerstwa, które od kilku lat gromadzi uznanych fachowców, stylistów, adeptów sztuki fryzjerskiej i amatorów zainteresowanych stylizacją. Impreza związana jest z postacią pochodzącego z Sieradza słynnego fryzjera Antoine'a, czyli Antoniego Cierplikowskiego, który ponad 100 lat temu wylansował styl "chłopczycy".

Tegoroczna, piąta edycja imprezy odbywa się pod hasłem "Magia fryzjerstwa", a w programie trzydniowej imprezy znalazły się pokazy fryzjerskie, warsztaty artystyczne, wystawy, konkursy i koncerty. Na festiwalu wystąpił m.in. Maciej Pol - jeden z najsłynniejszym polskich iluzjonistów, odbyły się wybory Miss Open Hair 2013 oraz 29. Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoniego Cierplikowskiego.

Na niedzielny wieczór zaplanowano m.in. pokaz "Magia metamorfoz", w którym wystąpią Ada Fijał i Maja Bohosiewicz w stylizacjach Milek Design oraz pokaz "Antoine. Czarodziej świata" w wykonaniu mistrzów fryzjerstwa z Clubu Antoine'a. Festival zakończy koncert zespołu Perfect oraz pokaz fajerwerków.

Tegorocznej imprezie towarzyszyła premiera książki "Monsieur Antoine" Huberta Demory'ego. Jej autor po dwóch latach badań i podroży dotarł do wielu nieznanych i zapomnianych faktów z życia Cierplikowskiego. Wydawcą książki i organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sieradz.

Antoni Antoine Cierplikowski urodził się w 1886 w Sieradzu. Zawodu uczył się w Łodzi, skąd uciekając przed służbą wojskową trafił do Paryża. Tam otworzył salon, który stał się zalążkiem międzynarodowego imperium fryzjerskiego. Wśród klientek Antoine'a były najsłynniejsze aktorki i artystki tamtych czasów: Marlena Dietrich, Greta Garbo, Josephine Baker, Pola Negri, Isadora Duncan, Mata Hari, Brigitte Bardot; z jego usług korzystało w sumie sześć koronowanych głów.

W podręcznikach fryzjerstwa Antoni Antoine Cierplikowski wymieniany jest jako jeden z najważniejszych ludzi w historii tego zawodu. Pod koniec życia wrócił do rodzinnego miasta - zmarł w 1976 r. i został pochowany w Sieradzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..