nasze media Mały Gość 04/2024

Adam Śliwa

dodane 11.04.2013 09:35

Dzień na fali

11 kwietnia w Polsce obchodzimy dzień radia

Dziś w dobie telewizji, internetu czy stałego dostępu do informacji rola radia wydaje się niewielka. Jedna z rozrywek do słuchania w samochodzie. Ale gdy powstawało było jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. W latach 20 i 30 tych na całym świecie był prawdziwy szał radia. W jednej chwili informacje mogły docierać do tysięcy domów. Nigdy przedtem nie było takiej możliwości. Na wyjazdach czy w domu można było słuchać najnowszej muzyki, koncertów czy słuchowisk.

Działanie radia polega na przesyłaniu informacji za pomocą fal elektromagnetycznych. Za twórcę radia uważa się Guglielmo Marconiego, ale nie wiadomo czy pierwszymi nie byli Nikola Tesla lub Aleksander Popow. Wynalezienie radia to ostatnie lata XIX wieku.

Pierwsza audycja Polskiego Radia to rok 1925. 1 lutego nadano próbną audycję z Warszawy. 18 kwietnia 1926 roku rozpoczęto regularną transmisję słowami: Halo, halo Polskie Radio Warszawa, fale 480. W 1931 roku powstała potężna radiostacja w Raszynie. Mimo zniszczenia w 1939 roku, odbudowana, stoi do dziś. Radio rozwijało się w ogromnym tempie. Program nadawany był przez cały dzień, sprzedawano coraz więcej odbiorników, a przy wieczornych audycjach w domach siedziały całe rodziny. Przed wojną powstała nawet Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dająca koncerty przez głośniki radioodbiorników. Po wojnie radio w Polsce podniosło się z gruzów i rozwijało się ze zdwojoną siłą. W 1974 roku powstała nowa, centralna radiostacja w Konstantynowie koło Gąbina. Poza potężnymi nadajnikami szwajcarskiej firmy Brown i Boveri, powstał najwyższy na świecie maszt antenowy wysokości 646 metrów. Dzięki niemu Polskie Radio było słyszane prawie na całym świecie. Niestety w 1991 roku maszt runął i nadawanie znów przejął poczciwy Raszyn. Obecnie tradycyjne radio nadaje z radiostacji w Solcu Kujawskim. W 2010 roku Polskie Radio zaczęło nadawać także w internecie na http://www.polskieradio.pl/.

Poza tym głównym radiem, nadaje kilkanaście stacji regionalnych i kilka ogólnopolskich takich jak słynne RMF FM.

 

A tak w zabawny sposób Julian Tuwim opisał radio.

Irena Kwiatkowska recytuje "Ptasie radio" Tuwima
ertopix

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..