nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

Adam Śliwa

dodane 13.08.2012 14:25

Najpiękniejsze

Konie czystej krwi arabskiej uchodzą za najpiękniejsze na świecie. W Janowie Podlaskim, najstarszej państwowej stadninie, odbywają się Dni Konia Arabskiego.

Pełna nazwa brzmi Konie Czystej Krwi Arabskiej. Polskie hodowle arabów uchodzą za jedne z najlepszych na świecie.  Same konie są najstarszą hodowlaną rasą koni. Mają już ponad 2 500 lat. Po raz pierwszy pojawiły się na Półwyspie Arabskim. Są bardzo wytrzymałe, łatwe w hodowli i wspaniałe w galopach długodystansowych. Bardzo przywiązują się do człowieka. Mają żywy temperament ale są posłuszne. Ich rasę w stadninach oznacza się "oo". Araby występują we wszystkich maściach, czyli barwach podstawowych z wyjątkiem srokatej. Gdy idą w kłusie wyglądają jakby unosiły się w powietrzu dzięki lekkim i zgrabnym ruchom. Dawniej konie czystej krwi wykorzystywane były w wojsku. Dziś służą głównie rekreacji i w sporcie.     

Hodowla w Janowie Podlaskim rozpoczęła działalność już w XVIII wieku. Stadnina przechodziła wiele burz dziejowych i strat spowodowanych przez wojny. Dziś hodowla liczy ok. 300 arabów.

W tym roku na corocznej aukcji Pride of Poland najwyższą cenę 440.000 euro uzyskała michałowska klacz Ejrene. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..