nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

PAP

dodane 07.05.2012 11:34

Krokodyl sprzed 2 milionów lat

Największy krokodyl Afryki żył ponad dwa miliony lat temu. Mógłby z łatwością połknąć człowieka.

Prehistoryczne krokodyle, opisane w najnowszym numerze "Journal of Vertebrate Paleontology", mierzyły ponad osiem metrów długości. Zamieszkiwały wschodnią Afrykę 2-4 mln lat temu. Dla porównania, dzisiejsze krokodyle nilowe dorastają do ok. 6.5 m, jednak większość z nich ma mniejsze rozmiary.

Autor odkrycia, Christopher A. Brochu z Iowa University, zidentyfikował nowy gatunek analizując zbiory paleontologiczne w Muzeum Narodowym w Nairobi w Kenii. Jak wyjaśnia, kenijski krokodyl przypominał krokodyle nilowe, ale był od nich masywniejszy.
Na pobliskich stanowiskach paleontologicznych odkrywano kości ludzkich przodków. "Te krokodyle żyły w pobliżu naszych przodków i być może nierzadki ich zjadały" – opisuje Brochu.

Naukowiec dodaje, że w materiale kopalnym nie znaleziono żadnych śladów spotkania przodków człowieka z krokodylami, jednak zazwyczaj krokodyle żywią się wszystkim, co mogą połknąć. Ludzie zaś mierzyli wówczas niecałe 1.2 m wysokości.

 

« 1 »

TAGI: KROKODYL

oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: 17.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 104
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 5
  katolikwojownik