nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 23:57

Francja

Matko Boska z Lourdes, módl się za mieszkańców Francji

Francja   Dla każdego Francuza bardzo ważne jest dobre jedzenie. Może dlatego francuska kuchnia uważana jest za najlepszą na świecie. Żaby, ślimaki, trufle – czyli wyjątkowo aromatyczne grzyby, wykopywane z ziemi przez specjalnie do tego szkolone świnie. Na dodatek dojrzewające sery – dla jednych pachnące, dla innych śmierdzące. Ponadto doskonałe sosy i wina.

Oczywiście, dla tych, którzy ukończyli 18 lat. Pasjonują się też kolarstwem. Dziś Tour de France to najbardziej popularna impreza sportowa na świecie, ustępująca miejsca jedynie olimpiadzie i mistrzostwom świata w piłce nożnej. Wprawdzie mundial i igrzyska więcej ludzi śledzi w telewizji, ale Tour de France bije rekordy bezpośredniej oglądalności.

Przez trzy lipcowe tygodnie na francuskie drogi wylega co roku ponad dwadzieścia milionów ludzi. Niektórzy jeżdżą za wyścigiem dzień w dzień. W górach, aby zarezerwować najlepsze miejsca, ustawiają się już w nocy. A przecież nagrodę mają za to niewielką. Widzą swych bohaterów tylko przez sekundy – może kilkanaście, jak na górskich etapach – przemykających przed oczami.

Pierwszy raz Tour de France rozegrano sto jeden lat temu. Zwycięzca, Maurice Gaurin, jechał w stroju, w jakim dziś sportowiec nie wyszedłby na spacer. Nie ze wstydu, ale z niewygody. Był ubrany w polo, spodnie pumpy, długie, sięgające do kolan skarpety i pilotkę na głowie. Wiele rzeczy w pierwszych latach Tour de France było zadziwiających. Kolarze mogli liczyć tylko na siebie.

Nie mieli do pomocy mechaników jadących w wozach technicznych. Najmniejsza pomoc była powodem dyskwalifikacji. Czas pierwszych wyścigów Tour de France dawno już minął. Dzisiaj kolarz ma do pomocy cały sztab mechaników i kilka zapasowych rowerów do wymiany na wypadek najdrobniejszej awarii. Wyścig wykroczył już poza Francję. Kolarze przejeżdżają niemal regularnie przez Belgię, Włochy i Hiszpanię. A bywało, że startowali w Irlandii i w Niemczech.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione