nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 20:46

Węgry

Matko Boska z Marianosztra, Wielka Pani Węgrów, módl się za mieszkańców Węgier.

Węgry   Kiedy Węgrzy do Budy dodali Peszt, powstał Budapeszt. A zrobili to nie tak dawno temu, bo dopiero w 1873 roku. Do tego czasu na obu brzegach Dunaju istniały dwa samodzielne miasta: właśnie Buda i Peszt. Nazwa Buda nie ma nic wspólnego z psami, a przypomina o piecach do wypalania wapna, ustawionych dawniej wzdłuż brzegów Dunaju.

Brzeg, na którym rozciągał się Peszt łatwo rozpoznać po olbrzymim gmachu Parlamentu, który zbudowany został tuż nad wodą. W przeszłości Budapeszt ścigał się o miano najpiękniejszego miasta tej części Europy z Wiedniem. Kto ten wyścig wygrał? Najlepiej pojechać do Wiednia, potem Dunajem popłynąć w dół rzeki do Budapesztu i samemu zdecydować.

Podobno Węgrzy dzielą się na tych, którzy mieszkają w Budapeszcie i tych, którzy chcieliby tam mieszkać. To wprost nie do wiary, ale co piąty obywatel Węgier mieszka w stolicy, a chcieliby wszyscy. Gdyby taką samą miarę przyłożyć do Polski, to Warszawa miałaby niecałe 8 milionów mieszkańców. Może Węgrzy lubią tłok albo tak kochają swoją stolicę?

Polacy z Węgrami zawsze żyli w dobrych układach. Mówi się nawet: Polak, Węgier – dwa bratanki. Bratankowie mieli tylko kłopot z porozumieniem się. Język polski ma niewiele wspólnego z węgierskim, który należy do grupy języków ugrofińskich. Już łatwiej zrozumieć Pigmeja z centralnej Afryki niż Węgra. Ratunkiem jest język niemiecki, znany przez wielu Węgrów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione