nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

Siostra Bernarda Pitak, Japonia

|

MGN 11/2005

dodane 25.03.2012 00:23

Sierpniowe Święto Zmarłych

Niemal w każdym japońskim domu jest ołtarzyk dla dusz przodków. Oprócz modlitwy składa się na nim pożywienie. Japończycy wierzą, że można sobie zjednać dusze zmarłych. Jeśli oddaje się im cześć, wtedy one opiekują się żyjącymi. Jeżeli nie, zsyłają choroby i nieszczęścia.

Święto Zmarłych, czyli Obon, to po Nowym Roku święto najbardziej obchodzone w Japonii. Odbywa się ono między 10 a 15 sierpnia. Dzieci razem z dorosłymi zapalają więc lampiony na cmentarzu, a potem zanoszą to światło razem z duszami zmarłych do domu. Jeżeli cmentarz jest daleko, palą światło przed domem i zapraszają dusze do środka. Japończycy są przekonani, że w czasie Obonu dusze przychodzą do domów i na cmentarz.

Po czasie świątecznym, znowu przy zapalonych lampionach, odprowadzają dusze na cmentarz. Japończycy mieszkający nad morzem budują małe statki. Wkładają do nich ryż, fasolę, sake, owoce i wypuszczają na pełne morze. Statki mają dopłynąć do zmarłych i na czas świąteczny przyprowadzić przodków z drugiej strony morza. W innych regionach na powitanie dusz stawia się w ogrodzie przed domem naczynie z wodą, by przychodzący w tych dniach przodkowie mogli się obmyć i razem z domownikami świętować.

Wodą polewa się też pomniki na cmentarzu, by ożywić pamięć przodków. W święto Obon, podobnie jak w Polsce, dużo Japończyków odwiedza groby swoich bliskich. Japończycy wracają wtedy do swoich rodzinnych stron. Jest taka tradycja, że najstarszy syn w rodzinie ma obowiązek opiekować się grobami. Musi pamiętać o wszystkich rocznicach i zapraszać kapłana buddyjskiego na modlitwy. Dlatego nie zdarza się, aby przyjął katolicki chrzest. Byłoby to zdradą rodziny oraz zmarłych przodków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione