nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

MGN 01/2006

dodane 13.03.2012 09:51

Święta - nie takie jak inne

Sądy z sondy

Dorota Wysocka-Schnepf   Dorota Wysocka-Schnepf
prezenterka TV
fot. IRENEUSZ SOBIESZCZUK / PAT
Dorota Wysocka-Schnepf

prezenterka TV

Często zdarzało mi się spędzać Wigilię i święta Bożego Narodzenia na różnych krańcach świata. Kiedyś w Wietnamie razem ze znajomymi zaproszono nas na przedświąteczne spotkanie do polskiej ambasady w Hanoi.

Zapowiadano, że będą pierogi z polskimi grzybami. Na miejscu spotkało nas wielkie rozczarowanie. Okazało się, że grzybów polskich nie ma. W torebce z suszonymi grzybami, specjalnie przywiezionymi z Polski, więcej było grzybów wietnamskich niż polskich. Odkryła to Wietnamka – pomoc w kuchni pani ambasadorowej – podczas płukania grzybów.

W Wigilię natomiast poszliśmy do restauracji rosyjskiej, gdzie polecano różne rodzaje pierogów. Zamówiliśmy pierogi z grzybami, z kapustą i mieszane. Co się okazało? Wszystkie porcje były z mięsem! Tak skończyła się nasza wigilia z tradycyjną kuchnią.

Po tak długim okresie migracji po świecie ta najbliższa Wigilia będzie chyba dla mnie najbardziej nietypowa. Bo tradycyjna, w Polsce, z rodzicami i z najbliższą rodziną.

 

Jacek Cygan   Jacek Cygan
autor tekstów piosenek
fot. ALBERT ZAWADA / AGENCJA GAZETA
Jacek Cygan

autor tekstów piosenek

Zawsze spędzam święta Bożego Narodzenia z rodziną, w domu. Nigdy nie wyjeżdżałem do ciepłych krajów ani nie próbowałem tego zmienić. Żadna Tajlandia, żaden Meksyk, czy coś takiego. Atmosferę naszych świąt czuje się tylko w domu, przy stole rodzinnym.

Nie da się tego absolutnie z niczym porównać ani zastąpić. Wszystkie te przygotowania do świąt powodują, że człowiek przygotowuje się do tego i duchowo, i obrzędowo. Podobnie jak w moim domu rodzinnym, pozostała u mnie tradycja śpiewania kolęd.

Kolęda zaśpiewana przy rodzinnym stole w ten wieczór jest absolutnie konieczna i nie do podrobienia przez najlepsze wynalazki medialne. Podobnie jest z tradycyjnymi polskimi potrawami, które przenosimy od pokoleń. Nigdzie na świecie nie zdarza się to, co zdarza się w naszych domach

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione