nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

oprac. Jarosław Dudała

|

MGN 01/2009

dodane 15.02.2012 15:16

Skąd wiadomo, gdzie urodził się Jezus?

Ewangelia mówi, że w Betlejem. Ale w którym dokładnie miejscu? W drewnianej stajence czy w jaskini, w której w tamtych czasach pasterze często trzymali swoje zwierzęta? Tego nie jesteśmy pewni.

 Na szczęście zachowała się wzmianka z II wieku, w której św. Justyn stwierdził, że w Betlejem jest grota, w której narodził się Jezus. W tym miejscu na rozkaz cesarza rzymskiego Hadriana wzniesiono świątynię pogańską. To ważna wskazówka, bo Hadrian, który prześladował chrześcij an, chciał zatrzeć ich ślady również w ten sposób, że pogańskie świątynie budował w miejscach chrześcijańskiego kultu. Skąd wiadomo, gdzie urodził się Jezus?   Grota Narodzenia Pańskiego fot. Roman Koszowski Bazylikę Bożego Narodzenia w IV wieku zbudowała św. Helena, matka cesarza Konstantyna. Budowla przykrywa grotę znajdującą się pod ołtarzem nazywaną Grotą Bożego Narodzenia (na zdjęciu poniżej). Kościół wielokrotnie przebudowywano.

Muzułmanie, do których bazylika należała przez większość jej historii, jakimś cudem nie zburzyli jej, ani nie zamienili w meczet. Dziś świątynia należy do prawosławnych Greków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione