nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

Rozmawiał Piotr Sacha

|

MGN 11/2011

dodane 20.10.2011 08:30

Podłączeni do sieci

O wspólnej sieci, duszy, która zmieści się wszędzie i galerii obrazów, w której nie każdy widzi arcydzieło rozmowa z ks. Jackiem Kempą.

Czy to możliwe, żeby dusze naszych bliskich zmarłych ratowały nas z różnych trudnych sytuacji?
– To delikatna sprawa. Są ludzie, którzy bardzo chętnie wierzą w różne nadzwyczajne znaki. Inni zupełnie je odrzucają. Dlatego warto podejść do takich zdarzeń bardzo ostrożnie, ale też uznać, że jest to możliwe. Przypomina mi się przypowieść z Ewangelii o bogaczu i Łazarzu. Po śmierci bogacza spotkała go zasłużona kara. Prosi więc Abrahama, by posłał zmarłego do jego rodziny z ostrzeżeniem. „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to nawet gdyby ktoś powstał z martwych, także nie dadzą się przekonać” – usłyszał. Pan Jezus tłumaczy, że najważniejsze jest przestrzeganie przykazań i słuchanie słowa Bożego. 

A jeśli przyśni się ktoś zmarły, to znaczy, że czegoś od nas chce?
– Warto wtedy zadać sobie kilka pytań. Czy to jest dobre? Czy przez to moja wiara jest większa? To może być dla mnie dobry znak, a może być tylko zwykłym snem? Można też poradzić się kogoś bliskiego. Kogoś, komu ufamy, kto jest rozsądny i kto nas wysłucha.

A może ci zmarli proszą nas o modlitwę?
– Czasem czujemy niepokój związany z sygnałem od zmarłych. Gdy ten niepokój wzywa nas do modlitwy, to bardzo dobry znak, żeby to zrobić. Może zmarły potrzebuje tej modlitwy, a może to my sami jesteśmy w trudnej sytuacji.

Czy zmarli wiedzą o naszym życiu, znają nasze myśli?
– Nie ma na to prostej odpowiedzi. Ufamy, że są blisko nas. Wiedzą o nas bardzo wiele, bo inaczej nie byłoby możliwe to wspieranie się nawzajem.

Gdy 1 listopada zbieramy się razem rodziną, wspominamy zmarłych. Mówimy nieraz, że czujemy ich obecność.
– To bardzo piękne, rodzinne święto. Czasem pokonujemy setki kilometrów, by tego dnia być razem. Jesteśmy wtedy wielką rodziną – my na ziemi i nasi zmarli.

Skąd wiemy, że istnieje czyściec, skoro w Biblii nie pada to słowo?
– Są takie sygnały już w Starym Testamencie, w Drugiej Księdze Machabejskiej, gdzie ludzie modlą się za zmarłych. Podobnie robią pierwsi chrześcijanie. Jeśli zmarli byliby w niebie od początku, po co byłaby ta modlitwa? Jeśli jej potrzebują, to znaczy, że jeszcze trwa ich droga do nieba.

Do czego można by porównać czyściec?
– Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w galerii pięknych obrazów. Jest tu sporo ludzi podziwiających te piękne arcydzieła. Ale są też w galerii tacy, którzy nie bardzo wiedzą, po co weszli. Nic ich nie interesuje. Nie dostrzegają pięknych dzieł sztuki, mimo że są tak blisko. Oni muszą jeszcze w sobie coś zmienić, by je zobaczyć i nimi się cieszyć. Dusze w czyśćcu przygotowują się na to, by dostrzec piękno Pana Boga, by odkryć Jego dobroć, być szczęśliwymi.

To czym jest czyściec?
– Nawet, jeśli człowiek umiera bez grzechu ciężkiego, może być w nim trochę egoizmu, grzechów powszednich, zebrały się skutki grzechów, czyli skłonności do zła. I to wszystko musi być wyczyszczone. Czyściec to nie kara, ale oczyszczenie. Gdy chcę spotkać się z kimś ważnym, najpierw w domu odpowiednio się przygotowuję. Muszę się umyć, uczesać, odpowiednio ubrać. Dopiero wtedy będzie święto.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione