nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023
dodane 09.08.2006 13:08

12 sierpnia - Błogosławiony Karol Leisner

Bł. Karol Leisner urodził się 28 lutego 1915r. w Kleve w Niemczech. Jako młody człowiek musiał podjąć pewną ważną decyzję dotyczącą dalszej drogi życiowej – był zakochany w pewnej dziewczynie, podjął jednak decyzję o rozstaniu, żeby zostać księdzem. Już wtedy cierpiał na gruźlicę, którą leczył w sanatorium w Schwarzwaldzie. Tam w listopadzie 1939r. usłyszał o nieudanym zamachu na Hitlera. Skomentował go jednym słowem: "Szkoda". Jeden z kuracjuszy doniósł o tym hitlerowcom. Jeszcze tego samego dnia Karol znalazł się w więzieniu.
Trafił do więzienia we Fryburgu, potem w Mannheimie. Gruźlica zaatakowała ze wzmożoną siłą. Dalsza droga Karola to obozy koncentracyjne Sachsenhausen i Dachau. W obozie koncentracyjnym w Dachau więzień nr 22 356 – Karol Leisner pracował krótko jako ogrodnik. Jednak gruźlica zaatakowała z taką mocą, że następne lata, aż do wyzwolenia obozu, musiał spędzić w lazarecie. Musiał odznaczać się wyjątkowymi cechami charakteru, skoro później, w procesie beatyfikacjynym, przez profesora René Lejeune został nazwany "aniołem pocieszenia". Ten sam autor pisał też o nim: "Karol Leisner stał się zwiastunem i wzorem nowej ewangelizacji Europy, wielkim wyzwaniem dla chrześcijan w przyszłym stuleciu".
26 grudnia 1944 roku biskup Gabriel Piquet z Clermond-Ferrand, współwięzień obozu w Dachau, udzielił Karolowi święceń kapłańskich. Tak więc wyzwolenie obozu w 1945r. Karol świętował już jako ksiądz. Niestety, zmarł kilka miesięcy później, 12 sierpnia tego samego roku w sanatorium w Planegg koło Monachium. Pochowano go w krypcie katedry w Xanten. Beatyfikował go papież Jan Paweł II 23 czerwca 1996r. Toczy się obecnie proces kanonizacyjny.
Imię Karol wywodzi się z języka germańskiego i oznaczało "chłop"

  • Kalendarium:.

  • « 1 »
    oceń artykuł Pobieranie..