nasze media MGN 07/2024
dodane 11.12.2007 17:36

Konfliktowy starszy brat

Mój starszy brat / 18 lat/ zaczął rzucać płytą, którą kupili mi rodzice na Mikołaja. Szydzi z mojego ulubionego piosenkarza i powiedzial, że nie będę go słuchać. Wpadłam w szał, bo byliśmy sami w mieszkaniu. Siostra

Jeteście oboje z bratem w takim wieku, że może dochodzić do konfliktów. On uważa siewobec Ciebie za dorosłego, chce Cię uchronić przed różnymi zagrożeniami. Pewnie bardzo mu się nie podoba sposób bycia Twojego ulubionego piosenkarza.
Jesteście w wieku, że mozesię Wam podobać zupełnie różna muzyka. Trzeba nauczyć się szanować gust innych. A brat chce Ci narzucić coś swojego. Robi to w dobrej wierze, ale brutalnymi metodami.

Jeśli wpadasz w szał, to go nie przekonasz. Najlepiej byłoby spokojnie z nim pogadać, że jeden musi szanować muzyczne upodobania drugiego. Miną miesiace i nagle może Ci się spodobać inna muzyka. To
normalne. W tych sprawach nie należy stosować przymusu lub zakazów, nakazów.
Poza tym, brat nie ma prawa niszczyć lub nie szanować Twoich rzeczy.
Podejdź do niego i spokojnie mu to wyjaśnij. Najlepiej w punktach. Gdy człowiek krzyczy i używa brzydkich wyrazów, to wcale nie zyskuje przez to przewagi. Krzyk i wyzwiska są zawsze oznaką bezradności. Wpadłaś w szał, bo czułaś się skrzywdzona i bezradna.Teraz się uspokoiłaś i przygotuj krótkie przemówienie:
1. Każdy człowiek ma prawo do ulubionej muzyki
2. Lubię mojego piosenkarza i będę go słuchała.
3. Nie wtrącam się do tego, co słuchasz, wiec daj mi też spokój w tych sprawach.
4. Nie obchodzi mnie, jak on żyje. Lubię tylko słuchać jego piosenek.
5. Proszę, abyś szanował moje rzeczy.
6. Przepraszam, że wtedy straciłam panowanie i wyzywałam Cię, ale nie umiałam inaczej pokazać, jak mi przykro.

Możesz to sobie napisać, możesz mu dać taki list i jednocześnie nie gniewaj się na niego, daj rękę na zgodę. Każdy problem można rozwiązać. Naucz się rozmawiać z bratem.


Więcej listów:

zadaj pytanie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..