nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

Franciszek Kucharczak

|

MGN 02/2010

dodane 19.01.2010 15:51

Prawda nadęta

Balon pokazuje, że nie każda duża rzecz jest wielką sprawą

BALON 2. Jaskiniowcy

W roku filipiński minister Manuel Elizalde odkrył na wyspie Mindanao plemie jaskiniowców. Ludzie ci mówili niezrozumiałym jezykiem, mieszkali w skalnych grotach, posługiwali sie kamiennymi narzedziami, jedli owoce i rosliny znalezione w lesie. Ubierali sie w przepaski z lisci. Byli łagodni, nie zabijali, nie kradli, nie walczyli ze soba. Gdy swiat obiegła wiesc o odkryciu, media okrzykneły je odnalezieniem raju.

Prawda nadęta   „Odkrywca” ludu Tasady, filipinski minister Manuel Elizalde (w centrum zdjęcia). Ministra i jego towarzyszy otaczają członkowie plemienia z wyspy Mindanao, którym kazał udawać jaskiniowców fot. CORBIS/BETTMANN Napisano o tym ksiazke, a cenione czasopismo „National Geographic” jedno ze zrobionych tam zdjec umiesciło na okładce. Plemie odwiedzili sławni ludzie, miedzy innymi aktorka Gina Lollobrigida. Sprawa zainteresowali sie antropolodzy, czyli naukowcy badajacy człowieka i jego pochodzenie. Chcieli prowadzic dokładniejsze obserwacje, ale ówczesny prezydent Filipin Marcos utworzył tam rezerwat i zabronił wstepu.

Powołana fundacja miała chronic plemie Tasaday i zbierac pieniadze na jego utrzymanie. W 1986roku, gdy upadła dyktatura prezydenta Marcosa, do rezerwatu wkradli sie dwaj dziennikarze. Okazało sie, ze „jaskiniowcy” mieszkaja w domach, nosza dzinsy i fi rmowe koszulki. Z okolicznymi farmerami handlowali wedzonym miesem i ani im w głowie było uganiac sie po lesie za korzonkami. Dlaczego udawali dzikusów z epoki kamienia łupanego?

Minister Elizalde kazał im ubrac sie w liscie i siedziec w grotach. Porobił sobie z nimi zdjecia i... odkrycie gotowe. Po co ta maskarada? Proste – chodziło o pieniadze. W 1983 roku pan Elizalde zabrał z fundacji zebrane miliony i tyle go na Filipinach widzieli.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione