nasze media Mały Gość 04/2024

Krzysztof Błażyca

dodane 14.04.2008 11:05

Bambusowy żarłok

Starożytni Chińczycy uważali pandę za zwierzę półboskie. Dziś na wolności żyje niewiele ponad tysiąc osobników pandy wielkiej.

 

W czasach dynastii Han (206 r. przed narodzeniem Chrystusa – 26 r. po narodzeniu Chrystusa) cesarskie ogrody zamieszkiwało prawie 40 gatunków zwierząt. Pandy, najbardziej oswojone, były ulubieńcami dworu. Chińczycy wierzyli, że panda chroni przed chorobami i odpędza złe duchy. W Europie o pandzie nie słyszano aż do XIX wieku. Pierwszym Europejczykiem, który je zobaczył był francuski misjonarz o. Armand David. Niedźwiedziowata Panda wielka pojawiła się na Ziemi około 2, 3 miliony lat temu. Szczątki jej przodków znaleziono na terenach Birmy, Wietnamu i Chin. Przez długi czas naukowcy nie wiedzieli do jakiej rodziny zaliczyć pandę. Dla ojca Davida była niedźwiedziem. Inni uważali, że tak jak panda mała, należy do szopowatych.
 
Dopiero w 1985 roku po badaniach genetycznych definitywnie rozs t r z ygnięto, że panda wielka należy do rodziny niedźwiedziowatych. Pandy zamieszkują bambusowe lasy południowo-zachodnich Chin. Dziś to zaledwie sześć niewielkich obszarów. Ich ulubionym pożywieniem są liście i pędy bambusa. Panda zjada dziennie od 20 do 40 kg bambusa. Najedzona pozostawia po sobie stertę wiórów. Żywi się też rybami, szczurami i miodem. Zazwyczaj jest roślinożerna, ale to jednak drapieżnik. Samotna Pandy są z natury samotnikami. W pary łączą się na wiosnę. Młode przychodzą na świat jesienią. Przez sześć tygodni są zupełnie ślepe, a chodzić zaczynają dopiero po trzech miesiącach. Ich naturalnymi wrogami są niedźwiedzie brunatne, dzikie koty, psy, człowiek.
 
Zagrożona panda pochyla głowę i wpatruje się w przeciwnika. Warczy, przebierając łapami. To znak, że jest gotowa do ataku. Jeśli nie ma szans, ratuje się ucieczką na drzewo. Schwytana w niewolę chowa łeb między przednie łapy. To znak, że się poddaje. Podobnie zachowują się matki, gdy chcą ochronić młode. Troskliwa W niewoli pandy rzadko się rozmnażają. Pierwsza urodziła się w pekińskim ogrodzie zoologicznym w 1963 roku. Nazwano ją Ming Ming. Jej matka Li Li tuliła malucha, odpowiadała na każdy jego pisk. Rok później Li Li urodziła następne młode, samicę Lin Lin. Przez kolejnych dwadzieścia lat w Chinach urodziło się 51 pand. Tylko 19 przeżyło dłużej niż dwa miesiące. Obecnie najmłodszą pandą w niewoli jest samiec Fu Long. Przyszedł na świat w 23 sierpnia 2007 roku w wiedeńskim ogrodzie zoologicznym. Chroniona Panda jest dziś pod ścisłą ochroną. W Chinach znajduje się dwanaście rezerwatów chroniących pandę. Panda jest narodowym symbolem Chin. Zastąpiła smoka, który był symbolem chińskiego cesarza. Za jej zabicie grożą surowe kary, łącznie z karą śmierci.
« 1 »

TAGI: PANDA, PRZYRODA

oceń artykuł Pobieranie..