nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

Anna Leszczyńska

|

MGN 10/2009

dodane 21.09.2009 12:23

Zabawa z żywiołami

Pokazy niesamowitych zjawisk, samodzielne eksperymenty. Na dodatek wszystko odbywa się w kawiarni.

Zaczęło się od spotkań naukowych dla wszystkich. Nie w szkole czy na uniwersytecie, ale w wygodnym miejscu z ładnym widokiem i muzyką na żywo. Stowarzyszenie Śląska Kawiarnia Naukowa już od ponad dwóch lat udowadnia, że nauka jest przyjemnością.

Spotkania na Rondzie
Zapraszani przez Tomasza Rożka goście potrafią mówić tak, że nawet ktoś, kto nie ma pojęcia o żywności modyfikowanej czy pierwiastkowym systemie głosowania zainteresuje się tematem. Goście, przy pomocy ciekawych rekwizytów, często sami demonstrują to, o czym opowiadają.

W spotkaniach brały już udział roboty, chętnych podłączano do wariografu, a gdy rozmawiano o podróży do wnętrza Ziemi, grotołazi na specjalnych uprzężach opuszczali się w dół ze sklepienia kopuły na Rondzie Sztuki w Katowicach. To tam, raz w miesiącu, organizowane są spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej. Przyjść może każdy, kogo interesuje otaczający świat. Skoro dorosłym spodobał się taki sposób przekazywania nauki, dlaczego nie zorganizować czegoś równie atrakcyjnego dla młodszych?

Żywioł dla dzieci
Dzieci  z  domów  dziecka, świetlic  środowiskowych  i  innych placówek opiekuńczo-wychowawczych z okolic Katowic podczas kolejnych spotkań będą mogły w Śląskiej Kawiarni Naukowej poznać wszystkie cztery żywioły. W ten sposób 40-osobowa grupa dzieci w wieku od 7 do 10 lat przekona się, jak niezwykłe potrafią być ogień, woda, ziemia czy powietrze.

Pierwsza część spotkania będzie zawsze pokazem naukowym z możliwymi  wybuchami czy innymi zjawiskami. W drugiej części dzieci pod okiem prowadzących, samodzielnie wykonają zabawki edukacyjne związane z tematem. Na koniec uczestnicy otrzymają dyplomy zaświadczające o zapoznaniu się z żywiołami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione