Czasem ładna, czasem brzydka, ale pogoda jest codziennie. Potrafi się bardzo szybko zmieniać i ma duży wpływ na nasze życie. Dlaczego tak się dzieje?
O tym, co tworzy pogodę, czyli deszcz, wiatr, tęczę, błyskawice, burze i inne zjawiska opisują autorzy kolejnej książki z serii „Młody obserwator przyrody”.
SKĄD SIĘ BIERZE POGODA?
Ziemię otacza atmosfera, czyli warstwa powietrza, która ma prawie 1000 km grubości! Zachodzą w niej różne zjawiska, nazywane pogodą. W dzień powietrze nagrzewa się od Słońca, miesza z parą wodną, a w nocy się ochładza. W górnych warstwach atmosfery tworzą się chmury, z których pada deszcz, śnieg, czasem grad. Zmiany pogody i pór roku spowodowane są wędrówką Ziemi wokół Słońca i zależą od tego, w jaki sposób Słońce oświetla Ziemię.
PODZIAŁ NA STREFY
Ziemię podzielono na trzy strefy, do których dociera różna ilość światła słonecznego. Wyróżniono gorącą strefę międzyzwrotnikową, strefę umiarkowaną, w której żyjemy, i zimną strefę okołobiegunową.
ASTRONOMICZNE PORY ROKU
Słońce oświetla jednakowo obie półkule Ziemi pierwszego dnia wiosny i jesieni, czyli 21 marca i 23 września. W Polsce dzień i noc trwają po dwanaście godzin. Lato zaczyna się 22 czerwca. Półkula północna jest wtedy lepiej oświetlona. W Polsce to najdłuższy dzień w roku i najkrótsza noc. 22 grudnia zaczyna się zima. Wtedy noc jest najdłuższa w roku, a dzień bardzo krótki. Słońce lepiej oświetla zwróconą do niego półkulę południową. Czy wiesz? Pogodą nazywamy wszystkie zjawiska, które występują w atmosferze w określonym miejscu i czasie. Pogoda może się zmieniać bardzo szybko.
CO TO JEST KLIMAT?
Klimatu nie da się zobaczyć, bo składają się na niego cykle pogody powtarzające się przez wiele lat. Zmieniają się pory roku, a dodatkowo każda z nich co roku jest nieco inna. Raz mamy srogą zimę i upalne lato, a za rok deszczowe wakacje i słoneczne ferie zimowe. Na klimat wpływa wiele czynników, ale najważniejszy jest kąt padania promieni słonecznych. Im jest większy, tym klimat jest cieplejszy. Dzięki temu, że kąt padania promieni słonecznych na obszar Polski zmienia się co pewien czas, mamy ciepłe i zimne pory roku. Inne czynniki klimatyczne to: odległość od morza i wysokość nad poziomem morza.
NAD MORZEM
Klimat jest łagodniejszy niż w głębi lądu. Latem woda długo się nagrzewa, pochłaniając ciepło z atmosfery, dlatego nad morzem jest wtedy chłodniej. Zimą nagrzana woda oddaje ciepło do atmosfery, przez co na wybrzeżu rzadziej panują siarczyste mrozy.
W GÓRACH
Klimat jest dość surowy. Opadów jest dwa razy więcej niż na nizinach. Lato jest krótsze i chłodniejsze, a zima zwykle dłuższa. Często wieją porywiste wiatry.