nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

Gabriela Szulik

|

MGN 09/2010

dodane 19.08.2010 16:20

Stewardesa niebieskich linii

Lubiła śnieg i morze. Była piękna i wysportowana. - I było w niej coś jeszcze..., coś wyjątkowego - mówili przyjaciele.

 

Nikt nawet nie pomyślał, że tylko 19 lat będzie trwało życie Chiary Badano. Radosnej, pełnej energii dziewczyny z Sassello, miasta na północy Włoch. Nagła choroba, ogromne cierpienie, śmierć i... znów radość. 25 września 2010 roku w Rzymie Chiara zostanie ogłoszona błogosławioną.
 
UPRAGNIONA JEDYNACZKA
Jedenaście lat na nią czekali. Chiara była upragnionym dzieckiem Ruggera i Marii Teresy. W niewielkim sanktuarium w Rocche często widziano Ruggera, kierowcę ciężarówki z Sassello, modlącego się przed obrazem Matki Bożej. Wreszcie w październiku 1971 roku urodziła się śliczna dziewczynka. Rodzice byli przekonani, że Chiarę wyprosiła im Madonna z Rocche. Kochali swą jedynaczkę ponad wszystko, ale też mama uczyła córkę kochać i widzieć innych. Podobno, gdy Chiara była w pierwszej klasie szkoły podstawowej – nie pytając wcześniej rodziców – zaprosiła na Boże Narodzenie koleżankę, z którą siedziała w ławce. – Przecież ona nie ma mamy – tłumaczyła rodzicom. Miała 9 lat, gdy poznała młodych ludzi z Ruchu Focolare*. Byli od niej nieco starsi. Imponowali jej. Chciała – jak oni – by świat był taki, jakim chce go widzieć Bóg. Co ciekawe, do Ruchu włączyli się też rodzice Chiary. Kilka lat później dziewczynka poznaje założycielkę Focolare, która zresztą nosi takie samo imię, Chiarę Lubich. To ona potem swoją małą przyjaciółkę nazwie Światłem, czyli Luce. Z tamtego czasu pozostały listy małej Chiary do dużej. Zaledwie dwunastoletnia dziewczynka pisze między innymi tak: „Odkryłam Jezusa Opuszczonego. Chcę Go wybierać przed wszystkim innym i czekać na Jego przyjście. Chcę Go kochać w niewierzących. Zrozumiałam, że mam ich kochać wyjątkowo”.
 
NASTOLATKA I JEZUS
Czternastolatka przenosi się do Savony, odległej o jakieś trzydzieści kilometrów od Sassello. Tam uczy się w gimnazjum i w liceum. Niestety, Chiara ma problemy z nauką. Musi powtórzyć trzecią klasę gimnazjum. Nie przeszła z matematyki. Zaczynają się trudne rozmowy z rodzicami szczególnie o wieczornych wyjściach z domu. Nastoletnia Chiara uwielbiała zwłaszcza wieczory w weekend spędzać w kawiarni na długich rozmowach z przyjaciółmi. Ma ich coraz więcej. Jest lubiana, podoba się chłopcom. Jej szczególnie podoba się jeden, Luca. Ale nie odpowiada, gdy Luca pisze, że ją kocha. Mimo że nadal bardzo go lubi. Chiara chce być dla wszystkich i ze wszystkimi. Razem z przyjaciółmi umawia się na tenis, na basen, na wyprawy w góry. Nie potrafi ustać w miejscu. Bardzo lubi muzykę, pięknie śpiewa i tańczy. Marzy, że kiedyś zostanie stewardesą. W wakacje 1988 roku, po tym, jak została w trzeciej klasie, pojechała z młodszymi koleżankami na kongres Ruchu Focolare do Rzymu. Stamtąd pisze do rodziców: „Nadszedł bardzo ważny moment – spotkanie z Jezusem Opuszczonym. Nie było łatwo Go przyjąć i uściskać...”. 
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione