nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

sport.pl/a

dodane 26.11.2010 10:50

"Cudotwórca" Kubica na miejscu piątym


- Robert Kubica to człowiek, który w Renault dokonał kilku cudów, dlatego w naszym rankingu dziesięciu najlepszych kierowców Formuły 1 sezonu 2010 umieszczamy go na piątym miejscu, czyli trzy pozycje wyżej, niż w oficjalnej klasyfikacji - pisze o Polaku zajmujący się tematyką wyścigów serwis Crash.net.

Kubica, gdyby interesował się tym, co piszą i mówią o nim inni, miałby w ostatnim czasie wiele powodów do zadowolenia. Chwalił go ekspert BBC, który "chciałby mieć Polaka w zespole", świetlaną przyszłość wróżył mu też właściciel Renault, przepowiadając Kubicy mistrzostwo świata.

- W środku sezonu wydawało się, że Kubica to kierowca numer 1 całego cyklu. Ostatecznie skończył na piątym miejscu w rankingu, ale to bardziej skutek jego problemów z bolidem, niż mniejszych umiejętności - piszą dziennikarze.

Kubica w rankingu serwisu wyprzedził Buttona, Massę i Rosberga, z którymi przegrał w klasyfikacji generalnej. Oto kolejne argumenty, wyjaśniające, dlaczego dziennikarze tak wysoką cenią umiejętności kierowcy Renault.

- Jego forma w kwalifikacjach była także wyśmienita. Tylko raz na dziewiętnaście startów nie awansował do Q3, a jego kolega z zespołu Witalij Pietrow zdołał tylko dwa razy zająć wyższe miejsce w czasówce. Jego przejazd w kwalifikacjach w Monte Carlo, który dał mu miejsce w pierwszym rzędzie na stracie wyścigu, wielu ekspertów uznało za "okrążenie sezonu".

Na najbardziej wymagających torach - w Belgii, Japonii i Monako (zwanych "świętą trójką") - Polak jeździł fantastycznie. Jego średnia miejsc w kwalifikacjach to siedem, czyli znacznie wyższa, niż teoretycznie pozwalał bolid Renault - wylicza osiągnięcia Kubicy serwis.
« 1 »