nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

Radio Watykańskie/p

dodane 17.08.2009 09:46

100-lecie polskiego harcerstwa w Australii


Australijska Polonia uczciła Święto Żołnierza. W sanktuarium maryjnym w Essendon k. Melbourne po niedzielnej Mszy odbył się apel poległych, po którym odsłonięto tablicę upamiętniającą stulecie Związku Harcerstwa Polskiego.

Uroczystościom przewodniczył ks. Wiesław Słowik SJ. Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii przypomniał w homilii ofiarność żołnierzy, którzy na wszystkich frontach świata nie szczędzili krwi, aby Polska była wolna.

Tegoroczne obchody były wyjątkowe dla harcerzy. Na zewnętrznej ścianie świątyni odsłonięto tablicę z napisem „Związek Harcerstwa Polskiego. 100 lat służby Bogu i Polsce”. Jest to dowód wdzięczności za stuletnią opiekę Pani Jasnogórskiej. Zdaniem Marzenny Piskozub, założycielki pierwszej drużyny harcerek w Australii, „harcerstwo przygotowuje do życia. Zachęca do pracy nad sobą, zdobywania nowych cech charakteru. Uczy być mocnymi, wiernymi, lojalnymi: to bardzo pomaga w życiu”. Naczelnictwo ZHP postarało się, aby jubileuszowe tablice dotarły też do Argentyny, Francji, Kanady, USA i Wielkiej Brytanii. Jubileuszowy zjazd harcerski planowany jest w przyszłym roku.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione