nasze media MGN 07/2024

KAI

dodane 21.07.2008 09:32

Jak wyglądało Sydney w Polsce ?

„Sydney Mazowsza”
Mniej o sztuce filmowej a więcej o sprawach ważnych w życiu człowieka mówił młodzieży zebranej na „Sydney Mazowsza” w Płońsku Krzysztof Zanussi. Spotkanie z wybitnym reżyserem, twórcą i intelektualistą odbyło się w piątek w auli Zespołu Szkół nr 1.

„Nie ma trudniejszego czasu w życiu niż młodość”– mówił do swych młodych słuchaczy Zanussi. Wyjaśniał, że człowiek staje wtedy przed najtrudniejszymi wyborami, musi żyć w ogromnej niepewności i jeszcze niewiele wie o sobie.

Reżyser wskazał na wielką rolę sztuki i literatury w procesie poznawania otaczającego świata. Książka, film, spektakl to, jego zdaniem, narzędzia, dzięki którym człowiek może dowiedzieć się więcej o sobie i życiu.

„Jeśli coś czytacie lub oglądacie – mówił do uczestników spotkania – to po to, by być mądrzejszymi, by wiedzieć jak rozwiązać te problemy, z jakimi zetknęli się bohaterowie dzieł. Tylko mądre i wartościowe dzieła w jakiś sposób nas zmieniają; nie jesteśmy już tacy sami, jak przed spotkaniem z nimi” – podkreślał reżyser.

Zanussi mówił też o tym, czym jest dla niego wiara. Podkreślał, że nie można jej sprowadzać do liturgii, do chodzenia w niedzielę do kościoła, bowiem wiara to coś głębszego. Wiara to istota życia; dzięki niej człowiek inaczej postrzega świat.

Twórca pozostawił też uczestnikom „Sydney Mazowsza” ważne przesłanie, by nie zadawalać się byle czym lecz zawsze, w każdej dziedzinie życia, wybierać rzeczy wartościowe i piękne.

„Sydney Mazowsza” zakończyło się w niedzielne południe. W spotkaniu uczestniczyło ok. tysiąca młodych z diecezji oraz kilkanaście osób z Rosji, Malezji i Zambii.

« 1 2 3 4 5 »