nasze media MGN 07/2024

KAI

dodane 21.07.2008 09:32

Jak wyglądało Sydney w Polsce ?

"Sydney w Lublinie"
Ok. 3 tysięcy osób zgromadziło się w sobotę w hali Międzynarodowych Targów Lubelskich na spotkaniu w łączności z uczestnikami ŚDM. W Dniu Młodzieży pod hasłem „Miłość jest odpowiedzią” bierze udział młodzież z całej archidiecezji lubelskiej. Od rana do hali Międzynarodowych Targów Lubelskich przybywali mieszkańcy Kraśnika, Puław, Chełma, Łęcznej, Kazimierza Dolnego, Lubartowa oraz wielu innych mniejszych i większych miejscowości.

Popatrzmy na wielość stylów w życiu Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży – zachęcał metropolita. – Potrafił nawiązać kontakt i z młodzieżą, i z intelektualistami, którzy mówili profesorskim językiem. Potrafił cenić poezję, zachwycać się wschodami słońca, ale też napisać „Osobę i czyn”, nad którą najtęźsi filozofowie się trudzili, by dotrzeć do głębi – mówił abp Życiński.

Arcybiskup prosił młodych, by nie szukali Kościoła jednowymiarowego, gdzie „wszyscy będą recytować jak w przedszkolu”, bo Kościół jest symfoniczny. I choć nie wszystko da się usprawiedliwić w Kościele, bo nie da się np. zorganizować stowarzyszenia chrześcijańskich miłośników marihuany, jest wiele łączących się i dopełniających postaw. - Czy wyobrażacie sobie Kościół, w którym byliby sami księża i zakonnice? – pytał młodych.

Zaznaczył, że postawa służby powinna być odpowiedzią na coraz powszechniejsze postawy pogardy dla ludzkiej godności i podążania za sensacją. W tym kontekście zauważył, że kiedy z całej wizyty papieskiej usiłuje się wyciągnąć tylko kontekst molestowania seksualnego, a nie mówi się o niesprawiedliwych oskarżeniach, które niegdyś rzucano w stronę kard. Pella, i z których został oczyszczony, to jest to „przejaw chorej cywilizacji, która nie potrafi tworzyć więzi międzyludzkich, a jej atrybutem jest sensacja”.

Na zakończenie Eucharystii zebrani zaśpiewali pieśń „Abba Ojcze”, hymn Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie z 1991 r.

W piątek uczestnicy spotkania obejrzeli transmisję wieczornego czuwania z papieżem Benedyktem XVI, natomiast w niedzielę nad ranem obserwowali transmisję Mszy św. sprawowanej w Sydney przez Benedykta XVI.

« 1 2 3 4 5 »