nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 09.05.2008 09:37

Pomnik Jana Pawła II w Lourdes

Prymas Polski kard. Józef Glemp odsłonił i poświęcił pomnik Jana Pawła II w Lourdes. Uroczystość odbyła się 8 maja podczas 133. Europejskiej Pielgrzymki Polaków do tego francuskiego sanktuarium maryjnego.

Pomnik Jana Pawła II stanął przed polskim Domem Pielgrzyma „Bellevue” Lourdes jest jedynym miejscem pielgrzymkowym we Francji, które Jan Paweł II odwiedził dwa razy: w 1983 i 2004 r.

Pomnik autorstwa przedstawia klęczącego Jana Pawła II, który prawą ręką wykonuje gest błogosławieństwa, a w lewej trzyma świecę – charakterystyczny element pobożności w Lourdes.

Na cokole umieszczono w języku francuskim dwa cytaty z przemówień wygłoszonych przez papieża w tym największym sanktuarium francuskim: „Niosąc w rękach zapalone pochodnie wspominamy i wyznajemy naszą wiarę w zmartwychwstałego Chrystusa” oraz „Matko, przybądź swoim dzieciom z pomocą”.

Pomnik został ustawiony w miejscu, w którym Papież Polak postawił pierwsze kroki w tym mieście: naprzeciwko szpitala, w którego kaplicy św. Bernadeta przyjęła I Komunię św.

« 1 »