nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

PAP/k

dodane 20.09.2006 10:52

Ali Agca ostrzega Benedykta XVI

Mehmet Ali Agca, który w 1981 roku strzelał do Jana Pawła II, w liście do Benedykta XVI przestrzegł go przed planowaną na listopad podróżą do Turcji.

Tekst listu opublikował dziennik La Repubblica.

"Papieżu Ratzingerze; mówi Ci to ktoś, kto się dobrze na tym zna. Twoje życie jest obecnie w niebezpieczeństwie. Absolutnie nie przyjeżdżaj do Turcji!" - napisał Agca w przesłaniu, opublikowanym przez rzymską gazetę.

Dziennikarz tej gazety Marco Ansaldo utrzymuje regularny kontakt z osadzonym w więzieniu w Stambule Agcą i to przez niego zamachowiec przekazuje swoje kolejne listy i apele.

W najnowszym, napisanym 18 września Ali Agca, zaapelował między innymi: "Wybaczcie papieżowi" - ale nie jest jasne, o co mu w tym miejscu chodzi i czy apel odnosi się do głośnego wykładu w Ratyzbonie.

W liście zawarta jest również opinia, że Benedykt XVI w honorowym geście powinien... ustąpić i powrócić do Niemiec, ponieważ, jak to tłumaczy Agca, "Niemcy znajdują się w kłopotliwej sytuacji".

Na miejsce Benedykta XVI powinien, wg Agcy, zostać wybrany "jeden z kardynałów z uczciwego państwa włoskiego, oddanych pokojowi i demokracji". Autor listu wskazuje nawet swoich kandydatów na papieża w osobach sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone i arcybiskupa Mediolanu kardynała Dionigiego Tettamanziego.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione