nasze media MGN 07/2024

pap/as

|

PAP

dodane 25.06.2024 10:06

275 km znakowanych szlaków w Tatrach

Korzystając z atrakcji TPN trzeba przestrzegać jednak zasad.

Jak podkreślił przewodnik Tomasz Zając, poruszając się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego należy pamiętać o pewnych zasadach; najważniejsze to poruszanie się tylko po wyznaczonych i znakowanych szlakach. "Należy też pamiętać, że po Tatrach można wędrować od świtu do zmierzchu. Noc jest bowiem przeznaczona dla aktywnych o tej porze dzikich zwierząt" - przypomniał.

Zwrócił uwagę, że w Tatrach są szlaki o różnym stopniu trudności. Łatwe trasy - jak mówił - nadają się dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach - np. popularna, asfaltowa droga do Morskiego Oka, szlak prowadzący Doliną Chochołowską czy szutrowa droga w Dolinie Strążyskiej. Bardziej wymagające to m.in. sieć szlaków w Tatrach Zachodnich, gdzie można zaplanować wycieczki na cały dzień. Wśród bardzo trudnych tras wymienił Orlą Perć, czyli szlak ciągnący się od Przełęczy Zawrat po Przełęcz Krzyżne czy bardzo trudne szlaki na Rysy i Przełęcz pod Chłopkiem.

"W wyższych partiach Tatr nadal leżą płaty zmrożonego śniegu i jest tam bardzo niebezpiecznie. W te miejsca trzeba zabrać ze sobą raki, czekan i kask" - podkreślił przewodnik.

Turyści, którzy chcą odpocząć czy posilić się, powinni skorzystać z zainstalowanych ławostołów i ławek. "Pamiętajmy, że przy górskich szlakach nie ma koszy na śmieci, dlatego wszystkie resztki należy ze sobą zabrać z powrotem (...). Nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt, zarówno w parku, jak i poza nim" - zwrócił uwagę Tomasz Zając.

W dni deszczowe w Tatrach można zwiedzić w obrębie Doliny Kościeliskiej: Jaskinię Mroźną, Jaskinię Mylną, Smoczą Jamę czy Jaskinię Raptawicką - podpowiada turystom przewodnik tatrzański. Przypomniał jednocześnie, że na taką wycieczkę trzeba zabrać kask i latarkę, najlepiej czołową.

Na wyznaczonych szlakach w TPN można też uprawiać turystykę rowerową - np. wytyczoną czarnym szlakiem wymagającą trasą z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Rowerem można też wyjechać z Kuźnic niebieskim szlakiem na Polanę Kalatówki czy wybrać się Drogą pod Reglami, a także można wjechać do Doliny Chochołowskiej pod samo schronisko. Z powodu dużego ruch pieszych rowerami nie można się natomiast poruszać drogą na odcinku Polana Palenica - Morskie Oko.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..