nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Joanna Juroszek

|

MGN 04/2019

dodane 15.04.2019 11:13

Mamy zdjęcia Jezusa

Jak wyglądał Jezus tuż po swojej śmierci, a jak w chwili zmartwychwstania? Jaką miał grupę krwi? Jaki był wysoki?

Zacznijmy od całunu zwanego Turyńskim. Ta najczęściej badana relikwia znajduje się w Turynie na północy Włoch. To płótno, które okrywało ciało Jezusa tuż po Jego śmierci. Szczegółowe badania tego materiału wykazały, że to, co na nim widać, pasuje do tego, co przekazuje Ewangelia.

Mamy zdjęcia Jezusa   Całun Turyński (fragment, negatyw). Oblicze Jezusa tuż po śmierci Wikimedia

Ciało mężczyzny, który został owinięty płótnem, było bardzo zmasakrowane. Widać, że był on biczowany, na głowę nałożono mu cierniową koronę, miał zwichnięty prawy bark. Na koniec został ukrzyżowany i przebito mu nadgarstki. Na całunie widać też ślad po włóczni, która przebiła serce ukrzyżowanego. Mężczyzna owinięty w ten materiał miał grupę krwi AB – bardzo rzadko spotykaną. Krew tej grupy często mają Żydzi mieszkający w Ziemi Świętej.

Tkanina jest też dowodem na zmartwychwstanie Jezusa. Okazuje się, że w to płótno owinięto mężczyznę, który jakieś dwie i pół godziny wcześniej zmarł na krzyżu. Nie ma jednak na całunie śladów rozkładu ciała po śmierci. To znaczy, że zmarły w płóciennym „kokonie” leżał nie dłużej niż 36 godzin.

W zeszłym roku na podstawie całunu naukowcy z Uniwersytetu w Padwie wykonali trójwymiarowy model ciała Jezusa. Dzięki niemu wiemy, jak wyglądał. „Z naszych badań wynika, że był niesłychanie piękny: smukły, a zarazem dobrze zbudowany. Miał metr osiemdziesiąt wzrostu, podczas gdy w tamtych czasach średnio wzrost wynosił około metra sześćdziesięciu pięciu centymetrów. Miał królewski i dostojny wygląd” – mówił prof. Giulio Fanti z Uniwersytetu w Padwie.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione