nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Gabriela Szulik

dodane 12.11.2018 14:41

W Polsce „rośnie” złoto

Za 100 g trufli – najdroższych grzybów świata – trzeba zapłacić ponad 100 zł

Trufle kojarzą się przede wszystkim z Włochami i Francją. Nawet do głowy nikomu nie przyjdzie, że najdroższe grzyby świata można uprawiać w… Polsce. Tymczasem okazuje się, że trufle od dawien dawna były u nas znane. Między wojnami światowymi trufle jadano nie tylko na dworach szlacheckich, ale nawet w domach mieszczan pojawiał się ten rarytas.

W Europie znanych ok. 200 różnych gatunków trufli, ale zaledwie kilka uznawanych jest za wartościowe. Najbardziej ceniona jest trufla biała. Ten gatunek występuje przede wszystkim we Włoszech. W Hiszpanii uprawiana jest trufla czarnozarodnikowa. A w Polsce występuje trufla letnia, która nie potrzebuje klimatu śródziemnomorskiego, natomiast idealnie sprawdza się u nas. Możliwość występowania trufli na naszym terenie wciąż badają naukowcy. Wszystko zależy od odpowiedniej gleby. Trufla lubi ziemi o zasadowym odczynie powyżej 7pH i wysokiej zawartości wapnia. Gleba musi też być odpowiednio wilgotna.

Poza tym te wyjątkowe grzyby rosną tylko w obecności niektórych drzew. Nie da się hodować tak samo, jak pieczarek. Można najwyżej stworzyć im sprzyjające warunki i… czekać a potem szukać jakieś 30 cm pod ziemią.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione