nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Gabriela Szulik

dodane 28.02.2018 16:26

W Hamburgu wybudowano Wenecję

To najnowszy model w Parku Miniatur Wunderland w północnych Niemczech

W hamburskiej dzielnicy Speicherstadt turyści, i dorośli, i dzieci, chętnie odwiedzają Park Miniatur Wunderland – największą atrakcję tego miasta. Na ogromnych makietach rozmieszczonych na trzech piętrach podziwiać można wybrane kraje w pomniejszeniu. To jakiś sposób na poznanie świata, wybranych miejsc, miast i krain. Poza budynkami, jest też przyroda: góry, lasy, morza i rzeki.

Najciekawszym elementem na makietach jest kolejka – najdłuższa kolejka miniaturowa na świecie. Przewozi ona podróżnych w ok. 15 tysiącach wagoników po torach długości prawie 20 tysięcy biegnących wśród wiernie odtworzonych krajobrazów. Są też inne pojazdy: samochody, traktory, samoloty i balony latające nad górami. Oprócz tego mnóstwo ludzi przemieszczających się między domami i na uliczkach miast. Postacie na makietach ubrane są odpowiednio do miejsca. Inaczej w zaśnieżonych górach, inaczej w pobliżu morskich plaż. Można tu dojrzeć kontrole policyjną, wypadek narciarski a nawet turniej rycerski. Wszystkie detale idealnie dopracowane. Dodatkowo przy ogromnych planszach znajdują się odpowiednie przyciski – w sumie ponad 150 – którymi można uruchomić na przykład piłkarza strzelającego do bramki, trębacza grającego hejnał na wieży czy kolejkę linową.

Poza tym w parku miniatur zmieniają się światła, które dają efekt dnia albo nocy.

Makiety przedstawiają m.in. Szwajcarię, Niemcy z m.in. zamkiem Neuschwanstein, Skandynawię, Austrię i Amerykę. Ostatnio powstała makieta pięknej Wenecji z uroczymi gondolami przepływającymi uliczkami „miasta na wodzie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione