W Hamburgu wybudowano Wenecję

Gabriela Szulik

publikacja 28.02.2018 16:26

To najnowszy model w Parku Miniatur Wunderland w północnych Niemczech

W Hamburgu wybudowano Wenecję PAP / EPA

W hamburskiej dzielnicy Speicherstadt turyści, i dorośli, i dzieci, chętnie odwiedzają Park Miniatur Wunderland – największą atrakcję tego miasta. Na ogromnych makietach rozmieszczonych na trzech piętrach podziwiać można wybrane kraje w pomniejszeniu. To jakiś sposób na poznanie świata, wybranych miejsc, miast i krain. Poza budynkami, jest też przyroda: góry, lasy, morza i rzeki.

Najciekawszym elementem na makietach jest kolejka – najdłuższa kolejka miniaturowa na świecie. Przewozi ona podróżnych w ok. 15 tysiącach wagoników po torach długości prawie 20 tysięcy biegnących wśród wiernie odtworzonych krajobrazów. Są też inne pojazdy: samochody, traktory, samoloty i balony latające nad górami. Oprócz tego mnóstwo ludzi przemieszczających się między domami i na uliczkach miast. Postacie na makietach ubrane są odpowiednio do miejsca. Inaczej w zaśnieżonych górach, inaczej w pobliżu morskich plaż. Można tu dojrzeć kontrole policyjną, wypadek narciarski a nawet turniej rycerski. Wszystkie detale idealnie dopracowane. Dodatkowo przy ogromnych planszach znajdują się odpowiednie przyciski – w sumie ponad 150 – którymi można uruchomić na przykład piłkarza strzelającego do bramki, trębacza grającego hejnał na wieży czy kolejkę linową.

Poza tym w parku miniatur zmieniają się światła, które dają efekt dnia albo nocy.

Makiety przedstawiają m.in. Szwajcarię, Niemcy z m.in. zamkiem Neuschwanstein, Skandynawię, Austrię i Amerykę. Ostatnio powstała makieta pięknej Wenecji z uroczymi gondolami przepływającymi uliczkami „miasta na wodzie”.