nasze media Najnowszy numer MGN 01/2019

Adam Śliwa Adam Śliwa

dodane 22.02.2018 09:11

Most nad wodną autostradą

Nad kanałem panamskim powstaje kolejny most.

Nowy, trzeci już most powstaje przy atlantyckim brzegu, więc zwany jest Mostem Atlantyckim. Będzie przecinał trzy części kanału i dziś już jest ukończony w 83 procentach. Kanał Panamski jest jednym z najważniejszych światowych skrótów. Dzięki jego budowie statki nie muszą już okrążać całej Ameryki Południowej, tylko przeciskają się między obiema amerykami właśnie w Panamie.

Podobna rolę dla transportu spełnia egipski Kanał Sueski. Dzięki niemu produkty z Europy, a głównie z basenu morza śródziemnego przez kanał i morze czerwone mogły docierać do i z Azji bez konieczności okrążania Afryki. Kanał Panamski był niezwykle trudny w budowie i pochłonął mnóstwo ofiar. Osuwające się błoto i insekty roznoszące choroby dziesiątkowały robotników.

O historii kanałów Sueskiego i Panamskiego przeczytacie w artykule Ale kanał.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Mikotka
  ostatnia aktywność: Dziś 15:51
  łączna liczba komentarzy: 22
 • 2
  minialo
  ostatnia aktywność: 14.12.2018
  łączna liczba komentarzy: 5
 • 4
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10