nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

MGN 05/2004

dodane 31.03.2012 22:48

Łotwa

Matko Boska z Agłony, módl się za mieszkańców Łotwy.

Dopiero 86 lat temu ożywił się kult maryjny na Łotwie. Zawsze jednak Łotysze czcili Matkę Bożą. Pozostali wierni Chrystusowi i Maryi nawet wtedy, gdy kraj włączono do Związku Radzieckiego. Chociaż mieszkańcy Łotwy to przeważnie luteranie, większość uznaje, że w Agłonie jest patronka i Orędowniczka ich kraju.

Sanktuarium Maryjne w Agłonie nazywane jest łotewską Częstochową. Tradycja mówi, że obraz Matki Bożej Agłońskiej namalował św. Łukasz Ewangelista. Dostał go od cesarza Emanuela II książę litewski Witold, gdy przyjął chrzest. Książę z kolei przekazał ikonę dominikanom w Trokach na Litwie. Stamtąd dotarła ona do Agłony.

Trudne były losy tego świętego miejsca. Raz władze rosyjskie zamieniły klasztor na więzienie dla księży katolickich. To znów po pierwszej wojnie światowej mieściła się tu kwatera wojsk niemieckich, a po wcieleniu Łotwy do Związku Radzieckiego urządzono w nim stajnie.

Jednak Matka Boża Agłońska z cierpliwością, dobrocią i miłością matczyną była i wciąż jest obecna w życiu narodu łotewskiego.

Siostra Inese
zakonnica ze zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa,
studiuje w Lublinie


Łotysze nie bardzo lubią Polaków, ale wiem, że cenią ich za przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie, za pielęgnowanie więzi rodzinnych. Tego nie ma na Łotwie. Te trudne relacje między naszymi narodami związane są z historią.

W okresie międzywojennym Polacy przyjeżdżali na Łotwę w poszukiwaniu pracy. Nie zawsze zostawiali dobre wspomnienia. Często uważali się za lepszych, choć sami byli biedni.

To chyba zostało w świadomości mojego narodu do dziś. Ja przyjechałam do Polski dziesięć lat temu. Mieszkam tu, mam wielu przyjaciół i bardzo lubię Polaków.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione