nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP

dodane 18.10.2011 09:45

Londyn przygotowuje się do igrzysk

Osiemdziesiąt tysięcy osób będzie mogło zasiąść na stadionie budowanym na 30. letnie igrzyska w Londynie. W Parku Olimpijskim trwają prace nad innymi obiektami, w których odbędą się imprezy sportowe. Gotowe są już m.in. welodrom i budynek z basenami.

Impreza odbędzie się w lipcu i sierpniu przyszłego roku. Stolica Wielkiej Brytanii po raz trzeci organizuje olimpiadę – poprzednio w 1908 i 1948 roku. Londyn miał być też gospodarzem igrzysk w 1944 roku, ale z powodu wojny zostały one wtedy odwołane.

"W miejscu, w którym powstaje dziś Park Olimpijski, jeszcze w 2005 roku było wysypisko przemysłowe. Musieliśmy to wszystko usunąć. Na tym terenie znajdowało się też 220 budynków, które musieliśmy wyburzyć. Potem przeprowadziliśmy prace archeologiczne, znajdując m.in. pozostałości osiedli ludzkich z epoki brązu. Oczyściliśmy też niewielką rzekę, jak również 75 proc. powierzchni parku skażonego paliwami, olejami, smołą, ciężkimi metalami, takimi jak arsen" - podkreślił Simon Wright, dyrektor ds. infrastruktury Olympic Delivery Authority, publicznej organizacji zajmującej się organizacją igrzysk w Londynie.

Na stadionie położonym w Parku Olimpijskim będzie mogło zasiąść 80 tys. osób. Odbędą się tam zawody lekkoatletyczne, a także uroczystość otwarcia i zamknięcia igrzysk. Bryła obiektu jest już gotowa i można ją podziwiać z punktu widokowego położonego w pobliżu parku. Wysokość stadionu to 53 metry - trzy metry więcej, niż znajdująca się na Trafalgar Square Kolumna Nelsona.

Zawody piłkarskie odbędą się m.in. na stadionie Wembley, tenisowe – na Wimbledonie. W ciągu 60 dni igrzysk oraz paraolimpiady Londyn będzie gościł około 15 tys. sportowców i miliony miłośników sportu.

Gotowy jest również biały budynek z dwoma basenami i widownią na 17,5 tys. osób. Obok powstanie "Water Polo Arena", która pozwoli oglądać 5 tysiącom osób zmagania drużyn. Gotowa jest charakterystyczna bryła budynku welodromu, gdzie rozgrywane będą wyścigi kolarskie.
Nowym symbolem Londynu będzie stalowa, wysoka na 114 metrów konstrukcja wznoszona obecnie w Parku Olimpijskim - ArcelorMittal Orbit. To najwyższa wolnostojąca rzeźba w Wielkiej Brytanii, o 22 metry wyższa od nowojorskiej Statuy Wolności.

Wieżę będzie można zwiedzać już w trakcie igrzysk, a od listopada 2012 r. stanie się ona jednym z ważniejszych punktów widokowych Londynu. Szacuje się, że przyciągnie nawet 5 tys. osób dziennie, zaś liczba odwiedzających w pierwszym roku jej funkcjonowania może przekroczyć milion.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..