nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

Anna Miszon

dodane 17.03.2011 10:55

Śladami Mateusza Ewangelisty - konkurs

II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Biblijnej został rozstrzygnięty. Zapowiedziany w październiku ubiegłego roku projekt edukacyjny dla szkół podstawowych z Gminy Kobierzyce zrealizowany został 11 marca 2011 r. Do wspólnego mierzenie sił w tej dziedzinie przystąpiły 3 szkoły: z Bielan Wrocławskich, z Kobierzyc i Pustkowa Żurawskiego.


Komisję konkursową tworzyli siostra Michalina ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa
z Wierzbic, pani Krystyna Witamborska, emerytowany nauczyciel polonista oraz pani Anna Wilisowska, kierownik działu edukacji, kultury i sportu gminy Kobierzyce.

Drużyny rywalizowały między sobą w 5 konkurencjach. Najwyżej punktowany był etap, sprawdzający znajomość Ewangelii według świętego Mateusza, do zdobycia dla swojej szkoły było tutaj aż 90 punktów. Komisja zgodnie przyznała, że stopień trudności testu był wysoki, niemniej uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. Nikt nie napisał na mniej niż 11 punktów na 15 możliwych do zdobycia. Dwóch uczniów, Maksymilian Janc z Bielan Wrocławskich i Martyna Zdeb z Kobierzyc, napisało test bezbłędnie, zdobywając maksymalną liczbę punktów. Otrzymali również od organizatora wyróżnienia i drobne upominki książkowe.

Najbardziej nieprzewidywalnym etapem konkursu była cześć muzyczna. Ilość punktów z tej konkurencji zależna była od ilości zaśpiewanych przez drużynę piosenek. Zadaniem zespołów było wyszukanie kilku piosenek, które w swej treści zawierały wylosowany wcześniej wyraz. Te wyrazy, po jednym dla każdej szkoły, to Pan, Jezus i Bóg. Każda zaśpiewana piosenka to szansa na zdobycie dodatkowych 2 punktów.

Można powiedzieć, że właściwie to ta konkurencja zadecydowała o rozstrzygnięciu, które miejsce przypadnie w udziale jakiej szkole. Wcześniejsze zmagania konkursowe były bardzo wyrównane, gdyż każdy zespół bardzo angażował się w poszczególne zadania, zdobywając dla swojej szkoły maksymalne noty. Uczestnicy znakomicie poradzili sobie w części literackiej, łącząc w pary związki frazeologiczne z ich wyjaśnieniami (typu: wilk w owczej skórze, rzeź niewiniątek czy sól ziemi) oraz rozwiązując krzyżówkę z postaciami – bohaterami Ewangelii Mateusza. Problemem dla uczniów nie było również ułożenie puzzli i określenie jaką scenę z Ewangelii przedstawia powstały obrazek. W części plastycznej konkursu, zadaniem uczniów było zinterpretowanie jednej wylosowanej ewangelicznej zasady. Szkoła z Bielan Wrocławskich projektowała plakat, którego tematem była treść: „Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20), szkoła z Pustkowa Żurawskiego wylosowała zdanie: „Łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu do królestwa niebieskiego” (Mt 19, 24), natomiast szkoła z Kobierzyc na swym plakacie prezentowała myśl: Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, podczas gdy belka [tkwi] w twoim? (Mt 7, 3-4). Wszystkie plakaty zostały pięknie przygotowane i trafnie zinterpretowane, dlatego też drużyny uzyskały maksymalną ilość punktów z tej konkurencji.

Po podsumowaniu punktacji, komisja podała werdykt. III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Kobierzyc. II miejsce przypadło w udziale szkole gospodarzy, natomiast I miejsce Szkole Podstawowej z Bielan Wrocławskich. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Uwieńczeniem dnia konkursu było rozdanie pamiątkowych dyplomów i nagród. Fundatorami nagród byli: Wydział Katechetyczny Metropolitalnej Kurii Wrocławskiej, Redakcja „Gościa Niedzielnego”, Urząd Gminy Kobierzyce oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pustkowie Żurawskim.

Dziękujemy szkołom i nauczycielom katechetom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie wzięcia udziału w konkursie i podjęli trud przygotowania uczniów.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione