nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023
dodane 09.11.2010 21:04

Wulgarne słowa

Przeniosłam się do nowej szkoły. Jest świetnie, mam dużo koleżanek, ale większość dziewczyn przeklina i mówi brzydkie słowa. Często mówią tak przy mnie i przez to ja też zaczęłam tak mówić. Teraz nie mogę sobie z tym poradzić, po każdej spowiedzi staram się tak nie mówić. Proszę o pomoc. Nastolatka

Brzydkie słowa to bardzo głupi nawyk. Czytałam kiedyś o takim programie, gdzie cała grupa umawia się, że jeśli tylko ktoś wypowie wulgarne słowo, to cała grupa przerywa zajęcia i muszą czekać, aż ta osoba wymówi chyba 10 innych wyrazów, które w kulturalny sposób wyrażą to, co przedtem powiedziała wulgarnie.
Może się znajdzie kilka chętnych koleżanek. Spróbujcie.
Musisz też zrozumieć, że wulgarne słowa biorą się z lenistwa, a lenistwo-jak mawiał św. Benedykt- jest wrogiem duszy. Leniwy umysł woli za pomocą kilku słów wyrazić złość, zdumienie, radość, strach. Ponieważ tak jest w filmach, programach tv, wśród rówieśników, to staje się powszechne. Warto z tym walczyć.
Dawniej mówiło się, że wulgarnych słów używają tylko ludzie prymitywni. Skoro ktoś tak mówił, to znak, że zaliczał się do ich grona. Może ta argumentacja Cię przekona?
Ostatnia rada: możesz zastosować metodę małych kroków i najpierw zlikwidować jedno z tych słów, za miesiąc następne. Za każde wymówienie możesz sama sobie dawać karę. A przede wszystkim myśl, co chciałaś przez to słowo wyrazić.

zadaj pytanie...« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..