nasze media MGN 05/2024

Piotr Sacha

|

MGN 12/2009

dodane 16.11.2009 14:31

Arka z Mazur

Małe osiedla bloków tworzą wysepki na wielkich połaciach pól. Na tych wysepkach słychać głośny śpiew: „Hej, czy wiesz, że jest Ktoś, kto kocha cię?!”.

Jeśli ktoś po raz pierwszy usłyszy piosenkę zespołu Rozdroża, może pomyśleć, że to nowe nagranie Arki Noego. I jedni, i drudzy śpiewają o Panu Bogu tak, że poruszają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Bo dzieci z dużych miast są tak samo uzdolnione, jak te z maleńkiej wioski na Mazurach.

Piosenki w pegeerze
Droga wojewódzka numer 545 prowadząca przez Mazury, kilka kilometrów za Nidzicą rozjeżdża się w dwie strony. Tu zaczyna się wieś Rozdroże z rzadkim w Polsce krajobrazem – ogromnymi obszarami pól i niewysokimi blokami mieszkalnymi. Dawniej w tym miejscu był pegeer, czyli Państwowe Gospodarstwo Rolne. W tej wsi działa też zespół Rozdroża. Rozśpiewanej grupce dzieci towarzyszy z gitarą ks. Józef Stroński, proboszcz miejscowej parafi i św. Jadwigi Królowej.  Na początku był to chórek parafialny, taki jak w wielu innych kościołach. Wraz z proboszczem prowadził go młody chłopak Darek Kielecki. – Któregoś dnia Darek zaczął tworzyć piosenki – opowiada ks. Józef Stroński. – Pomysły przychodziły do niego jak tchnienie z nieba. Po prostu siadał i pisał tekst, a po chwili w głowie miał już melodię. Tak w 2000 roku chórek przerodził się w zespół dziecięcy – wspomina kapłan.

Przede wszystkim parafia
Kto pamięta pierwsze próby zespołu? – pytam wykonawców. Zuzia, Dominika, Ania i Kinga machają rękami. Miały wtedy zaledwie trzy albo cztery lata. – Trochę się od tamtego czasu pozmieniało – przyznają dziewczęta. Dziś Rozdroża na swoim koncie mają dwie płyty i 21 piosenek w repertuarze. Ale zamiast jeździć w dalekie trasy koncertowe, dzieci śpiewają przede wszystkim  podczas Mszy w swoim parafialnym kościele. Czasem występują gościnnie na jakichś rekolekcjach albo okolicznych festynach. W tym roku zajęli trzecie miejsce w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej w Łodzi. – Chcemy służyć w parafi i, by dzieci na co dzień dawały coś z siebie dla Jezusa, a nie tylko od festiwalu do festiwalu – tłumaczy ks. Józef.

Arka z Mazur   Przebój goni przebój
W zespole śpiewa ponad 20 dziewcząt i chłopców. Nazwa Rozdroża wiąże się nie tylko z ich miejscowością. Wszystko stąd, że grupa powstawała na przełomie wieków. – Jan Paweł II mocno podkreślał,  jak ważny jest ten moment wejścia w nowe tysiąclecie – wyjaśnia ks. Józef. – W 2000 roku byliśmy na rozdrożu. Zadawaliśmy sobie pytanie, którą drogą pójdziemy – dodaje. Dzieci z Rozdroża poszły właściwą drogą. Płyty z żywiołowymi piosenkami i balladami nie da się szybko odłożyć na półkę. Zbyt wiele jest tam prawdziwych przebojów. A w pamięci na długo zapadają nie tylko dźwięki, ale przede wszystkim piękne słowa. Bo kto usłyszy zespół z parafi i św. Jadwigi Królowej, znajdzie odpowiedź na pytania: gdzie znaleźć najlepszego lekarza od duszy? jak to, co jest ciemne, stanie się jasne?, jak duża jest owczarnia pasterza? oraz kto wie, ile ziaren ma piasek na pustyni?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..