nasze media MGN 07/2024
dodane 02.01.2008 19:17

Egoistyczny kolega

Kolega jest świetny, ale czasami mnie odpycha. Potrafi być wówczas okropny. Lecz dobrze się uczy i tylko obserwuje, kto ma dobre stopnie i tego lubi, z tym rozmawia. Ja już nie jestem w ścisłej czołówce i chyba stąd te kłopoty. Zdziwiony

Kolega jest bardzo egoistyczny. Cały zapatrzony w siebie. W sumie to nie jego wina. Pewnie tak został wychowany, wciąż ocenia ludzi, wybiera tych, którzy w danej chwili są mu potrzebni. Ale nie robi tego do końca świadomie. To jest taki nowy styl wychowania.
Moje rady:
1. Nabierz do tej sprawy dystansu. Gdy kolega jest w porządku, to rozmawiaj z nim, ciesz się dniem i chwilą. Ale nie nazywaj tego przyjaźnią, tylko koleżeństwem.
2. Gdy kolega ma złe chwile, to wzrusz ramionami, odejdź do innych, nie obgaduj go, podchodź do tego na luzie.
3. Rozmawiaj z jak największą ilością chłopaków. Staraj się należeć do różnych kółek, rozwijaj swoje zdolności, nie tylko naukowe, ale też sportowe. Im więcej chłopaków poznasz, tym lepiej. Po jakimś czasie sam się przekonasz, że wśród nich będą przyjaciele.
4. Przyjaciel ma wady, może nam się w nim kilka drobiazgów nie podobać, ale się przyjaźnimy, spędzamy chętnie czas, dobrze się czujemy w jego obecności, nie musimy się wtedy denerwować, jesteśmy wyluzowani. Przyjaciel jest szczery, czasami nas skrytykuje, nagada, bo chce naszego
dobra.
5. Kolega może mieć różne humory, bo powoli wszyscy wchodzicie w wiek dojrzewania i Wasza psychika jest rozchwiana. Ale każdy ma rozum i musi w miarę możliwości jakoś nad tym panować.
6. Staraj się pokazywać w klasie, że Ty wszystkich lubisz, że nie walczysz o oceny, nie jesteś o oceny zazdrosny, że masz jakieś swoje zainteresowania, można na Ciebie liczyć jako na kolegę.
7. W różnych sytuacjach rób zawsze to, co uważasz za słuszne. Miej swoje zdanie.
Prawdziwy młody mężczyzna nie wchodzi w taki podchody, obrażania, zazdrości.
8. Pracuję w szkole. Rzeczywiście widzę, że coraz częściej chłopcy bywają zazdrośni o oceny, zachowują się w typowo dziewczęcy sposób. Mało tego, niektórym takie zachowania zostają na lata. Tymczasem zazdrość, nieustanne porównywanie siebie z innymi, to wielka głupota.
9. Nie daj sie w to wciągnąć. Bądź wesołym kolegą wszystkich. Ucz się, ile możesz, ale niech oceny nie będą Twoim bożkiem.


Więcej listów:


zadaj pytanie...
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..