nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Jarosław Dudała

|

MGN 01/2011

dodane 13.12.2010 16:11

Domowe archiwum

Od czego zacząć tworzenie drzewa genealogicznego? Od siebie. A potem dodawać kolejne gałązki: rodziców, rodzeństwo, dziadków. I pytać, i szukać, i zbierać każdy ślad zostawiony przez przodków.

Historyk z Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach dr Wojciech Schaeffer proponuje, by drzewo genealogiczne nie było tylko prostym rozrysowaniem kolejnych pokoleń, ale także bardzo szczegółową informacją o rodzinie.

OD CZEGO ZACZĄĆ?
Od samego siebie. – Warto zapisać nie tylko miejsce i datę urodzenia, ale też miejsce i datę chrztu, imiona i nazwiska chrzestnych, informacje o tym, co działo się tego dnia, jaka była pogoda itp. – mówi pan Schaeffer. – Ja na przykład mam gazetę z dnia, w którym się urodziłem. Informacja o tym, kto cię ochrzcił, może okazać się cenna. Bo na przykład taki ksiądz zostanie kiedyś kardynałem, papieżem albo nawet świętym... Po wpisaniu do drzewa genealogicznego siebie, można zacząć dodawać do niego kolejne gałązki: swoich rodziców, rodzeństwo, dziadków. Skąd wziąć te informacje? Najlepiej od mamy, taty, dziadka, babci. – Trzeba to wszystko notować albo nagrywać – podkreśla dr Schaeffer. – Inaczej cenne szczegóły z czasem zostaną zapomniane.

O CO PYTAĆ?
O daty i miejsca urodzenia, ślubu, śmierci, ale też o szczegóły. Na przykład o to, gdzie tata kupił mamie pierścionek zaręczynowy albo obrączki. Można też pytać o rodzinne anegdoty, ulubione dowcipy, powiedzonka, przebyte choroby i charakterystyczne cechy wyglądu. – Podobno bardziej unikatowy niż odciski palców, jest kształt ucha człowieka – mówi dr Schaeffer. Może się zdarzyć, że dalsza rodzina ma dokumenty, które można zeskanować. Warto założyć sobie domowe miniarchiwum. Najlepiej do pudła odkładać zgromadzone dokumenty, ulubione zabawki z dzieciństwa, zdjęcia, kosmyki włosów i inne „skarby”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione