nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022
dodane 03.04.2008 12:52

Walka z bałaganem

Nie radzę sobie z bałaganem w moim pokoju. Co jakiś czas sprzątam, ale potem i tak wszystko wraca do nieporządku, zresztą, ja i tak niczego nie potrafię znaleźć. Jak z tym walczyć? 12-latka

Podejrzewam, że bałagan wiąże się z Twoją naturą, usposobieniem, charakterem. Może jesteś bardzo szybką osobą, może nadpobudliwą, niezorganizowaną, robisz kilka rzeczy naraz.
Moje rady:
1. Każdą rzecz trzeba natychmiast odnieść, położyć na właściwe miejsce.
2. W czasie generalnych porządków należy wyrzucić maksymalnie dużo rzeczy. Nie chować niczego, co sie może przydać, bo i tak o tym zapomnisz. Im więcej wyrzucisz, tym lepiej.
3. Pod koniec dnia, nim położysz się spać, należy wszystko odłożyć na miejsce. Inaczej śpisz w bałagnie, który drażni, a rano masz od razu zły nastrój.
4. Porządek wokół nas jest jakby odzwierciedleniem porządku w naszym wnętrzu- w duszy, w umyśle. Ostatnio wśród młodzieży panuje nawet moda na bałagan, chwalą się tym, a to jest jakby "fotografia" bałaganu w ich poglądach, wartościach
5. Porządek generalny robi się co jakiś czas, najlepiej od okna do drzwi, metr po metrze, najpierw wewnątrz szaf i półek, potem na zewnątrz. Trzeba go robić powoli, z namysłem, według jakiegoś systemu, zapamiętać, gdzie co dajemy, nie upychać niczego po kątach. Taki porządek wymaga wiele czasu i cierpliwości. Jeśli się namęczymy, to potem chce się to uszanować. A jesli porządek polega
tylko na wpychaniu różnych rzeczy w przypadkowe miejsca, to potem nie można niczego znaleźć i bałagan szybko przerasta nawet ten poprzedni.
6. Warto raz poświęcić dużo czasu, nawet sporą część soboty na wielkie porządkowanie, by potem w miarę długo porządek utrzymać. Sprząta się powoli, nawet z przerwami, ale dokładnie, bo tylko wówczas jest efekt.
7. Po generalnym sprzątaniu należy dbać o codzienne sprzątanie, taki jakby makijaż naszego pokoju.


Więcej listów:


zadaj pytanie...« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione