nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024
dodane 14.08.2007 10:27

Szukam dziury w całym

Unikam ostatnio ludzi, obawiam się, by mnie nie wyśmiano, różne sprawy mnie denerwują. Jednocześnie mam bardzo krytyczne podejście do samej siebie. Wpadam często w złe nastroje i szukam dziury w całym. Zdołowana

Wiele już razy pisałam, że nastolatek jest jak gotująca się potrawa na chwilę przed końcem. Będziesz świetną kobietą. Ale teraz jeszcze się "gotujesz", jeszcze całość wrze, paruje, kipi.
Fachowcy zapewniają, że nigdy już potem człowiekowi nie jest tak ciężko z sobą samym jak
w okresie dojrzewania. Dawniej tłumiono w młodzieży to wrzenie, poza tym inne problemy górowały. A jeśli nie ma innych kłopotów- czyli jest zdrowa rodzina, nie ma głodu ani wojny- to wtedy hormony mogą szaleć i bardzo dokuczać.
To typowe, że denerwują Cię znajomi, koleżanki itd. Lecz pamiętaj, najpierw musisz siebie zaakceptować. Kto siebie polubi, ten polubi też innych. Kto siebie szanuje, szanuje innych.
Źródło wszelkiej złości tkwi w naszym wnętrzu. Lecz rzadko się do tego przyznajemy, szukamy powodu złości w zachowaniu innych.
Starszym i młodszym, /także mi samej od lat/ pomogają powieści Musierowicz. Dla Ciebie pomocna byłaby "Noelka", "Tygrys i Róża", może "Brulion Bebe". Oczywiście, że to tylko powieści. Ale mogą pomóc. W każdej jest jakaś ukryta mądrość, rada, jak żyć. Zresztą, autorka dobrze pamięta
swoją mlodość, jest mamą czworga dzieci, teraz już pewnie babcią. Świetne są powieści Siesickiej, Nowak, dostępne w każdej bibliotece. Ich czytanie to jakby terapia.
W "Noelce" pada taka mądrość, że młodość w przeciwieństwie do dzieciństwa obfituje w ból, łzy, rozterki, nawet rozpacz wiążą sie z młodością. To mija, za kilka lat "potrawa" będzie gotowa.

Mam mało rad. Np ćwicz w miarę możliwości życzliwość wobec ludzi. Staraj się w różnych wydarzeniach dostrzegać dobro. Walcz z pesymizmem, nie przybieraj pozy zdołowanej nastolatki, nie mów o bezsensie.
Usłyszałam kiedyś mądrość "entuzjasta jest na szczycie świata". Entuzjastą jest każde dziecko! Małe dziecko! To ono idzie na spacer, wciąż staje i woła "o, patyczkek", "o kamyk". Dla dziecka wszystko jest ciekawe, zachwycające. Potem gubimy ten entuzjazm, ciekawość świata, zachwyt. Warto o to dbać.
Cieszę się, ze chcesz w sobie dziecięctwo zatrzymać. Zaglądaj na www.wiara.pl. Dosyć często są tam różne artykuły o tematyce psychologicznej.
Budujesz teraz fundament swojego zycia. Dlatego młodość jest taka ważna. Bez mocnego fundamentu nie powstanie porządny dom. No to buduj.


Więcej listów:


zadaj pytanie...
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..