nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024
dodane 02.08.2007 11:35

Czy to depresja?

Często płaczę, szczególnie, gdy mama ze mnie żartuje. Zamykam się wtedy w pokoju. Mam też inne powody. Czuję, że mam depresję, a nie mam o tym z kim pogadać. Proszę o pomoc! Osamotniona

Depresja to poważna choroba i mam wielką nadzieję, że Ty jej nie masz. Depresję leczy tylko lekarz psychiatra i trzeba długiego leczenia, a potem stałej kontroli.

Podejrzewam, że jesteś przewrażliwiona, jesteś teraz - jak każda nastolatka- skupiona na sobie i bardzo nie lubisz żartów na swój temat.
Rozumiem Cię dokładnie, że płaczesz, gdy mama z Ciebie żartuje. Nikt nie lubi, gdy się z niego za bardzo kpi. Próbuj to mamie wytłumaczyć. Podejrzewam, że mama chce Cię zahartować. Chce, żebyś była odporna na różne przykrości w życiu.
Pamiętaj, że Twój organizm jest w okresie tak zwanej burzy hormonalnej, kiedy każdy drobiazg przeżywa sie bardzo mocno. Większość nastolatek przeżywa różne skrajne uczucia, czasami w ciągu jednej godziny od płaczu po śmiech. Ten ciężki okres niepokojów, gdy się wydaje, że wszyscy są przeciwko nam trzeba jakoś przeżyć.
Są ludzie bardzo wrażliwi i są ludzie tak zwani gruboskórni, których trudno obrazić lub zdenerwować. Oprócz tego, że teraz dorastasz, to możesz w przyszłości i tak być osobą wrażliwą.

Na wszelki wypadek podaję Ci wskazówki, kiedy można się obawiać, że grozi nam depresja:
1. Stałe uczucie smutku
2. Brak zainteresowania dla rzeczy kiedyś lubianych
3. Zmiany w wadze i apetycie
4. Uczucie winy, beznadziejności, braku wartości
5. Trudności z zapamiętywaniem i koncentracją
6. Zmęczenie i brak energii
7. Zmniejszenie aktywności zauważane przez bliskich
8. Zmiany w spaniu
9. Myśli samobójcze
Dopiero gdy ponad 5 tych elementów występuje przez dłuższy czas, to możemny mówić o depresji. Jest to choroba, którą leczą specjaliści i jest ona wyleczalna.


Więcej listów:


zadaj pytanie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..