nasze media Mały Gość 04/2024
dodane 20.06.2006 11:22

Gangster Pana Boga

To nie jest łagodna historia. Choć może jest to opowieść o współczesnym… świętym. O człowieku, który radykalnie odmienił swe życie. Który, kiedyś wybrał zło ale potem stał się orędownikiem dobra.

Odkupienie przez słowa
W celi Tookie dużo czyta. Poznaje prawdziwe znaczenia słów. Poznaje słowa Biblii i znaczenie słowa: „odkupienie”. To doświadczenie mocy słów całkowicie zmienia jego życie. Przemiana jest tak mocna, że pisze przeprosiny, skierowane do wszystkich ludzi.
Dwadzieścia pięć lat temu założyłem młodzieżowy gang, o nazwie „Cripsów”. na południu Los Angeles. Nigdy nie przypuszczałem, że wyjdzie on poza granice Los Angeles i że rozprzestrzeni się po innych krajach aż po Afrykę Południową. Nigdy też nie przypuszczałem że gang zrujnuje życie tak wielu ludzi.
Dzisiaj przepraszam wszystkich, szczególnie dzieci Ameryki i Południowej Afryki, które muszą uważać na niebezpieczne gangi. Ja już więcej nie uczestniczę w tak zwanym gangsterskim życiu, i głęboko żałuję za to co czyniłem.
Dziś chciałbym pomóc powstrzymać zjawisko dziecięcej przemocy. Napisałem serię książek Tookie mówi przeciw przemocy. Moim celem jest ustrzec młodzież, na ile tylko jest możliwe, od rozpoczęcia tak zwanego gangsterskiego stylu życia.
Ja już w tym życiu nie uczestniczę. I dziękuję Wszechmogącemu Bogu, że nie idę już przez życie jak we śnie.
Modlę się, aby dzień moich przeprosin został zaakceptowany. Modlę się też, by wasze cierpienie spowodowane działalnością gangów, dobiegło wkrótce końca. Aby ich członkowie przestali ranić innych oraz siebie nawzajem.
Ślubuję resztę mego życia poświęcić działaniom na rzecz rozwiązania tego problemu. Amani. (Pokój)

Książki i nagroda nobla
Wielu dziennikarzy interesowało się historią Tookiego. Ale nie wszyscy szukali prawdy. Nie interesowało ich jego pokiereszowane dzieciństwo, ani przyczyny tego, czemu stał się przywódcą gangu. Oni szukali tylko sensacji i tematu. Jedynie młoda, czarna dziennikarka, Barbara Cottman Becnel, chciała dociec prawdy. Chciała napisać książkę na temat gangów. W efekcie pomogła Tookiemu w wydaniu serii książek, jakie on napisał dla młodych czytelników. Książki zostały wydane pod wspólnym tytułem Tookie mówi przeciw przemocy. Napisał też książkę Życie w więzieniu. „To nie jest szkoła gladiatorów” zwracał się do chłopaków i dziewcząt, zafascynowanych gangami.
Pisząc swoje książki, Tookie żywił nadzieję, że ukażą one jakim niebezpieczeństwem i fałszem jest tzw. gangsterskie życie. Nie otrzymywał za nie żadnego wynagrodzenia. Pisząc je, wspomagał działalność wielu organizacji, których celem było przeciwdziałanie przemocy pośród dzieci i młodzieży. Doświadczony życiem Tookie, chciał aby młodzi stawali się odpowiedzialnymi i wierzącymi w siebie ludźmi. „Myślałem że jak będą się mnie bali, to będą mnie szanować” mówi. „Ale to nieprawda. Szacunku nie zdobywa się przez zastraszanie innych”

„Książki Stanleya Williamsa są niezwykle ważnym elementem w uchronieniu młodych ludzi od życia pełnego przemocy i nihilizmu. On sam „był tam” i czynił „te rzeczy”. Jego przesłanie olśniewa więc prawdą i jasnością, od których nie można się wykręcić.” powiedział. Joe R. Hicks, współtwórca filmu Odkupienie, opowiadającego historię Stookiego.

„Jako lekarz zajmujący się problemami z którymi borykają się młodzi ludzie, jestem pod wrażeniem tego, co uczynił pan Williams, dla młodzieży. Temat, który mógłby po prostu być zdramatyzowany, jest podany z wielką wrażliwością dla uczuć młodego czytelnika. Rodzice powinni sami przeczytać te książki, oraz dać je do czytania swym dzieciom. Nauczyciele powinni włączyć je do programu nauczania” pisze, psycholog, Peter R. Breggin

Za swoje książki, Tookie został nominowany do pokojowej oraz literackiej nagrody Nobla. Zostały przetłumaczone na wiele języków.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..