nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Krzysztof Błażyca

|

MGN 11/2006

dodane 18.10.2006 14:59

Z archiwum XXL

Świat jest pełen archiwów. Od najmniejszych, domowych, poprzez wielkie gmachy, po te najnowsze, komputerowe. A jest jeszcze i głowa.

Największą biblioteką-archiwum starożytności była Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie. Stanowiła jeden z siedmiu cudów ówczesnego świata. Łącznie liczyła ponad 750 tysięcy zwojów. Wybudował ją król Ptolemeusz, chcąc zgromadzić całe dostępne w jego czasach piśmiennictwo. W tym celu wysyłał swych agentów w dalekie kraje, a na przyjezdnych nałożył obowiązek udostępniania prywatnych ksiąg, by sporządzić kopie dzieł. Pionierskiej pracy w bibliotece podjął się uczony, Kallimach z Cyreny, katalogując zbiory.

Jego opis zawierał: tytuł, pierwsze słowa tekstu, liczbę wierszy, liczbę zwojów, na których tekst był napisany, notatkę, że wiersz był przypisywany różnym autorom, albo że dzieło występuje pod różnymi tytułami. Niestety, znaczna część biblioteki spłonęła w 48 roku za czasów inwazji Juliusza Cezara. Kolejny ogień pod zbiory podłożył cesarz Teodozjusz (IV w.), na swój sposób walczący z pogaństwem. Ostatni pożar był dziełem kalifa Omara w 642. Tym razem w imię Allaha. I to był koniec aleksandryjskiej świetności. Dopiero w 2002 roku, kosztem ponad 220 milionów dolarów wybudowano nową bibliotekę – na miejscu starej. Dziś Biblioteka Aleksandryjska zawiera około 8 milionów woluminów, umieszczonych na 11 poziomach i zajmujących 70 000 metrów kwadratowych. Są tam również czytelnie dla osób niewidomych, biblioteki dla dzieci i młodzieży, trzy muzea, cztery galerie sztuki, planetarium i laboratorium, w którym opracowuje się i konserwuje manuskrypty – najstarsze z zachowanych „początków”.

600 milionów w Słonym Jeziorze
Na zachodzie USA, u podnóża gór Wasatch, nad rzeką o nazwie Jordan leży miasto założone przez mormonów. To Salt Lake (ang. Słone Jezioro) City. Budynek tamtejszej biblioteki jest jednym z największym archiwów na świecie. Oddano go do użytku w październiku 1985 roku. Jego korzenie wrastają w Archiwum Historii Rodzinnej, założone w 1894 roku przez Towarzystwo Genealogiczne stanu Utah. Stworzyli je liderzy Kościoła Świętych Dnia Ostatniego, czyli mormoni. Cel był szczytny. Archiwum miało pomóc członkom Kościoła odnajdywać swoje korzenie i zapoznawać się z historią rodziny. Tworząc archiwum, mormoni chcieli podkreślić jak bardzo ważna jest rodzina. W tych poszukiwaniach, kierowały i do dziś kierują nimi racje religijne. Wierzą, że nawet śmierć nie jest w stanie rozerwać więzi rodzinnej, a małżonkowie i ich dzieci są związani ze sobą na całą wieczność.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione