nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022
dodane 02.10.2009 11:49

27 października BŁ.HONORAT KOŹMIŃSKI

Patriota, założyciel
26 zgromadzeń zakonnych

Wychowany w religijnym domu Wacław Jan – takie imiona dostał na chrzcie – w szkole średniej przestał się modlić i chodzić do kościoła. Po maturze pojechał do Warszawy studiować architekturę. Niedługo potem oskarżono go o udział w spisku i osadzono w cytadeli war­szawskiej. Gdy w celi więziennej zachorował na tyfus, miał dość czasu, by pomyśleć o swoim życiu. „Jezus przyszedł do mnie w więzieniu i łagodnie do wiary doprowadził” – pisał potem. Gdy wyszedł na wolność, wstąpił do kapucynów i przyjął imię Honorat. Od pierwszych lat kapłaństwa najbardziej zależało mu na tym, by jak najwięcej ludzi poznało mi­łość Bożą.
Błogosławiony żył w bardzo trudnych czasach, a mimo to nie zrezygnował z dobra. Ze wszystkich sił starał się umacniać Kościół. Trudno w to uwierzyć, ale założył 26 zgromadzeń zakonnych, które pracowały wśród młodzieży, w fabrykach, na wsi, w przytułkach dla samotnych, starych i chorych. Do dziś istnieje z nich 17. Rozwijają się w ponad 20 krajach na 4 kontynentach.
W zeszłym roku Senat RP uchwałą uczcił bł. Honorata. Senatorowie napisali m.in.: „Senat RP uznaje bł. Honorata Koźmińskiego za godny naśladowania wzór Polaka oddanego sprawom Ojczyzny, którego nie zniechęciły skrajnie trudne warunki, poświęcającego się obronie godności Polaków w zniewolonym kraju”.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione